علیرضا آیت اللهی Alireza Ayatollahi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ علیرضا آیت اللهی Alireza Ayatollahi
آرشیو وبلاگ
      علیرضا آیت اللهیalireza ayatollahi (گذشته ی هرکسی چراغ راه آینده اوست ؛ به شرط آن كه به خاطر بسپارد ، تحليل كند و عبرت بگيرد : آينده نتيجه مجموعه تجربيٌات هرچند به ظاهر ناچيز همه افراد بشر درجهان است .)
سیاست ادبیات و ادبیات سیاسی نویسنده: علیرضا آیت اللهی Alireza Ayatollahi - ۱۳٩٢/٥/٢٥

 سیاست ادبیات و ادبیات سیاسی

 

سیاست به معنی طریقه اداره امور است ؛ و در حوزه ادبیٌات ، مثلا" در حوزه ی شعر ، می شود طریقه ی اداره امور شعر . در شعر هم که یا طبع و قریحه و ذوق و به اصطلاح « جوشش » مطرح است ؛ یا یافتن و بافتن و شوق و به اصطلاح امروز « کوشش » ؛ یا بهتر است بگوئیم هردو . 

اگر موضوعی برای شعر سرودن به نظرمان رسید که فبها ؛ لااقل شعرمان از نظر موضوع ، ذوقی و جوششی است ؛ مثل نخستین شعر یا در واقع شعرک من که در تابستان 1335 ، در سن یازده سالگی ، تحت تاثیر نقل و بحث های میهمانی های آن زمان ، برعلیه دکتر منوچهر اقبال ، نخست وزیر وقت ، سرودم ؛ و بلافاصله از خواندن آن نزد این و آن منع شدم .

اما در دوره نوجوانی استعداد سرودن تک بیتی ها و دوبیتی های فکاهی نزد من وجود داشت و دیگران از آن باخبر . روزی آقاسید کاظم ، معاون دبیرستانمان ، دبیرستان امیر کبیریزد ، در سال 1339 که از این استعداد با خبر بود از من خواست که در فعالیت های فوق برنامه ، که آن روزها باب بود و بنده هم از فعالان پر و پا قرص آن ، شرکت کنم و مثلا" شعر خود را در جلسه افتتاحیه ی این فعالیت های سالانه آن دبیرستان بخوانم . پرسیدم درباره ی چه شعر بگویم ؟ . گفت بچٌه های دیگر در مدح شاه و مدیر و معلم و پیر و پیغمبر و امامان و امثال انها شعر می گویند ؛ امٌا تو بهتر است در باره « یک چیز خوب » یعنی یک «کار خوب » شعر بگوئی ؛ ببین ! مثلا" همین فردوسی سلطان محمود را مدح نکرده است ؛ به مدح وطن پرستی رستم و توانائی و دانائی و چنین موضوعاتی پرداخته است و مشهور شده است :

توانا بود هرکه دانا بود

به دانش دل پیر برنا بود

یا مثلا" در رد کارهای بد سروده است ؛ مثل در خوبی ِ« بی آزاربودن » که حتی سعدی هم از او تعریف کرده است :

چنین گفت فردوسی پاکزاد

که رحمت بر آن تربت پاک باد

« میازار موری که دانه کش است

که جان دارد و جان شیرین خوش است »

و چون من آنروزها آنقدر ها هم خوب متوجه منظورش نمی شدم گفت : ببین ! ، برو در باره قرآن شعر بگو ! و من هم رفتم در باره قرآن شعر سرودم .

این که موضوع شعر چه باشد را آقا سید کاظم به من « ارائه طریق » ( سیاستگذاری ) کرد ؛ و در همین سیاستگذاری گفت که شعرت باید بیش از دوبیت و هرچه می توانی بلند تر باشد ، جذٌاب باشد که همه گوش بدهند ؛ چون اوٌلین نفری هستی که پشت میکروفون می روی . باید مورد پسند دانش آموزان قرار بگیرد که برایت کف بزنند و مجلس برای سخنرانی من و به خصوص مدیردبیرستان ، آقای پرورش ، گرم بشود . شدم از عمٌال سیاسی یا سیاستگزاری دبیرستان ...

سال بعد در دبیرستان ایرانشهر ابوالقاسم فرهمند سر کلاس آمد و گفت بچٌه ها هرکس بلد است شعر بگوید برود دفتر . از کلاس ما فقط من رفتم . مدیر دبیرستان که نامش مشکیان بود بفهمی – نفهمی و در لفٌافه از ما خواست که در مدح شاه و وزیر و... رئیس آموزش و پرورش و معلمان و... شعر بگوئیم و گفت اگر برای آنها شعر بگوئید هم احتمال جایزه گرفتنتان بیشتر می شود و هم همه برایتان کف می زنند ( چه کسی جرئت می کرد که کف نزند ؟ ) ؛ و البته نگفت در مدح خود وی که نهایتا" هم یک دانش آموز بنام تشکر چاپلوسی هائی نوشت و... و البته که خانواده من و به خصوص آقا شیخ مهدی شوهر خواهر بزرگترم مرا از این کار منع کردند .

اکثرا" سیاست شعری و نویسندگی و تصنیف و تالیف از همینجا شروع می شود . « موضوع خوب » در آن روزها برای ما که از خاندانی حقیقتا" مذهبی بودیم مدح پیغمبر و امامان و حضرت عباس و علی اکبر و علی اصغر و... بود ؛ که روزی آقای سیٌد . ک . رضوی که برای هفته خوانی به منزل خواهر دومم می آمد از من خواست در مدح حضرت عباس (ع) شعری بگویم که در دنیا نظیر ندارد و اگر انشتین و ادیسون هم می دانستند و شاعر بودند کارشان را ول می کردند و به مدح و ثنای او مشغول می شدند . سید محمود ، شوهر خواهر دومم که فی المجلس هم لبخند از لبانش نمی رفت پس از رفتنش به من گفت چنین شعری نه برای تو نان می شود و نه برای آن سیٌد ؛ که لابد خود را از ورٌاث حکومت اسلامی هاشمیان می داند .

وقتی توضیح خواستم سید محمود گفت : ببین ! اگر متولی امامزاده فلان به تو بگوید که امامزاده اش هر حاجتی را روا می دارد و تو این موضوع را توسط شعرت تبلیغ کن برای این است که زائران بیشتر شوند و نذورات بیشتری بپردازند که در آمدش بیشتر شود و قدرت و ریاستش بر روستا بیشتر ، که او نماینده چنین امامزاده ای است ... این هم یک قضیه ی سیاست شعری بود که حوالی پائیز 1345 ؟ با آن برخورد کردم .

من این فکر را نمی کردم که حالا شعر برای حضرت عباس (ع) برای رونق کسب و کار و نهایتا" جاه و مقام گروهی فایده داشته باشد ؛ و زمانی هم شد که شعری در وصف « مردانگی » آن حضرت به ذهنم رسید ؛ همین سال گذشته ؛ آن را نوشتم و منتشر کردم ؛ و البته فایده ای دنیوی هم از آن نبردم ؛ چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم . کسی سفارش چنین شعری به من نداده بود که شاید من از مزایای آن بهره مند شوم و خود وی بسیار بیش از من . اگر من این شعر را به عنوان یک سیاستمدار و در جهت کسب و افزایش قدرت یا حفظ قدرت کنونی خود گفته بودم می شد یک « شعر سیاسی » که البته نشد .

خوب ! این از شعر سیاسی و سیاست شعری ، یا سیاست ادبیٌات یا سیاست فرهنگی . حالا فکرش را بکنید که هرکسی محض این که قافیه تنگ نیاید و مطلب جاندار تر بشود و شاید ثروت و قدرتی بیشتربیابد به اندازه یکصدم ، یک هزارم یا حتی یک ده هزارم بر اصل واقعیت بیفزاید و آن را افسانه ای کند . مثلا" در داستان نویسی : هرکسی مطلبی را که حقیقتا" مستند نبوده است ، خود به آن اطمینان نداشته است ، یا اصولا" خودش آن را ساخته است به قهرمانی مختار ثقفی نسبت داده باشد ؛ و همین یکصدم ها و یکهزارم ها و یک ده هزارم ها شخصیتی از مختار و رستم و انوشیروان « عادل » و داریوش منتقم حقٌ ! و... ساخته باشد که در صحرای محشر ببینیم خیر ، ابدا" این مثلا" مختار نه تنها خادم امام حسین و حق نبوده است که یک خائن به تمام معنی بوده است . طرفداران آن حضرت را به بهانه طرفداری از آن حضرت به دور خود جمع کرده است ، آنگاه با تعلل خود در یاری رسانی سبب شهادت آن حضرت شده است تا با نبود ایشان و تنفر مردم کوفه از امویان خود به حکومت کوفه برسد ؛ و رسیده است ... امٌا با کمال تعجب قهرمان شیعیان هم شده است !!! . ببین که چه قهرمانی برای خود نساخته ایم و چه سریال پرخرجی ...

البته مردم هم می دانند که به احتمال قریب به یقین رستم و کیکاووس و به خصوص امیر ارسلان نامدار ! و حسین کرد شبستری وجود خارجی نداشته اند ؛ امٌا محض تفنن ! و به خصوص « همرنگی با جماعت » تجاهل العارف می کنند و موضوع را ظاهرا" ، با وجود آنکه می دانند به ضرر جامعه و نهایتا" خود و فرزندانشان است ! ، می پذیرند ؛ و به خود فریبی که من یکنفر عددی از جامعه نیستم و این یکبار هزار بار نمی شود ، و... در این میان نقٌال قهوه خانه که راوی افسانه ، و مسبب کم و زیاد کردن آن بوده است انعامی دشت می کند که شب گرسنه نخوابد و صاحب قهوه خانه که از این افسانه پردازی فروشی بیش از پیش می یاید به مال و منال و یحتمل قدرت اجتماعی بیشتری می رسد ( و کسی چه می داند ؟ شاید هم بزرگترین صادر کننده زعفران و زیره و... وارد کننده طلا و رئیس اتاق تجارت و فنون و... شد ) که قدرت هم به معنی حکمرانی و سیاستمداری است ...

... امٌا قدرتی که با این ادبیٌات و در یک « جامعه افسانه طلب » ساخته می شود ؛ « تزویر» ی است که به زور و زر یک اقلٌیت رند و زرنگ ختم می شود و « جامعه ای ریائی – افسانه طلب – خود فریب » که بیش از هرچیز از درون خود ، و از ادبیٌات و فرهنگ سیاسی خود ، لطمه می خورد و مصداق :

روزی ز سر سنگ عقابی به هوا خواست...

  نظرات ()
مطالب اخیر شعر های میهنی سلام ، تشکر و تعذر درس انشاء : نه فقط آموزش ، بلکه همچنین پرورش ! خاطره نویسی ، بسیار مهم تر است از انشاء نویسی ! کاریرد و ارزش انشاء مظلوم : شعر نو ! انشاء های دبیرستانی آن زمان انشاء ، ابزار انتقال فرهنگ صادق هدایت و تمام ! یادی از هفتادمین زاد روز صادق هدایت
کلمات کلیدی وبلاگ 1340 (۱) آزادی (۱) آموزش اجتماعی (۱) آموزش انشا’ و نویسندگی (۱) آموزش انشاء (۳) آموزش پیشرو (۱) آموزش زیان آور (۱) آموزش غلط( زیان آور ) (۱) آموزش غلط ( زیان آور ) (۱) آموزش مذهبی (۱) آموزش مطبوع (۱) آموزش مناسب (۱) آموزش نا مطبوع (۱) آموزش هنر (۱) آموزش و پرورش (۱) اثر بخشی شعر (۱) اجتماعگرائی (۱) احسان شریعتی (۱) احمد کسروی (۱) اختناق ادبی (۱) اخلاق (۱) اخلاق ادبی ما (۱) اخلاق در نگارش (۱) اخلاق و ادبیات (۱) اخلاقشاعر (۱) ادبیًات (۱) ادبیٌات (٢) ادبیًات ابزاری (۱) ادبیًات اقتصادی (۱) ادبیات سیاه (۱) ادبیٌات فرمایشی (۱) ادبیات محاوره ای (۱) ادبیات مذهبی (۱) ادبیٌات معاصر (۱) ادبیات نشاط اجتماعی (۱) ادبیًات کاسبکارانه (۱) ادبیاتگونه مخرب (۱) ادوات استفهامی (۱) ارزش اثر ادبی (۱) ارزش ادیب (۱) استاد پروین گنابادی (۱) استاد محمد پروین گنابادی (٢) استاد محمٌد پروین گنابادی (٤) استقلال (۱) استقلال ادبی (۱) اصطلاح (۱) اصلاح (۱) اصلاح مدیحه سرائی (۱) اطلاعات شفاهی (۱) اعتماد به نفس شاعر (۱) اغراق (۱) امام حسین (ع) (۱) املا (۱) املا’(دیکته ) فارسی (۱) املا’ ( دیکته ) فارسی (۱) انتخاب سبک (۱) انتخاب نوع شعر (۱) انتشار اشعار (۱) انتقال فرهنگ (۱) انتقال فرهنگ فرهنگ (۱) انجوی شیرازی (۱) انشا’ (۳) انشا’ غریزی (۱) انشاء ( نگارش ) (۳) انشاء فارسی (۱) انقلاب ؟! (۱) اوٌلین شعر (۱) ایرانشناسی (۱) با کار و کوشش و تولید (۱) بحر طویل (۱) بدخواهان عقب مانده (۱) برنامه ریزی ادبی (۱) به آذین (۱) به روز شدن قانون (۱) به گویش مردم (۱) بهره مندی از زندگی (۱) بوف کور (۳) بیان عمومی (۱) پرورش (۱) پوچی (۱) تاثیر جامعه بر شاعر (۱) تاثیر شاعر با الگو پردازی (۱) تاثیر محیط (۱) تاریخ آموزشی (۱) تاریخ شعر (۱) تبریک نوروز (۱) تحرک اجتماعی (۱) تحقیقات صادق هدایت (۱) تحول در ادبیات فارسی (۱) تداول واژه (۱) تشویق و تحقیردرادبیات (۱) تصنیف (۱) تعداد شعرا (۱) تعریف هنر (۱) تفکر فردی (۱) تقلید (۱) تقلید در سبک (۱) تقلید صرف (۱) تقلید صرف (کپی) (۱) تلخیص (۱) تمرکز در نگارش (۱) تملق (۱) تنهائی نخبگان ادبی (۱) تنهائی نخبگان ادبی (۱) تنویر افکار (۱) تو را من چشم در راهم (۱) توسعه پایدار (۱) توسعه فرهنگی (۱) توصیف (۱) توصیف زندگی مردم (۱) تولد شاعر (٢) جامعه شناسی (۱) جامعه شناسی شعر (۱) جامعه گریزی (۱) جامعه و ادبیات (۱) جایگاه ادیب و هنر مکند (۱) جایگاه انشاء (۱) جایگاه شعر در جامعه (۱) جریان زدگی سیاسی (۱) جشن (۱) جلال آل احمد (٤) جمالزاده (۱) چاپلوسی (۱) چخوف (۱) چهارم اسفند (۳) چکیده نویسی (۱) حسین بهزاد (۱) حسین منزوی (۱) حقشناسی (۱) حکیم ابو القاسم فردوسی (۱) خاستگاه اجتماعی نویسنده (۱) خاص ً نویسی (۱) خاطرات (۱) خاطرات ادبی (۱) خاطره نویسی (۱) خرافات (٢) خفته چند (۱) خلاصه نویسی (۱) خود شناسی (۱) خود کشی صادق هدایت (۱) خود کم بینی (۱) خودکم بینی (۱) خوشبینانه نویسی (۱) داستان کوتاه (۱) داستان کوتاه در ایران (۱) داستانهای یگانه (۱) داستایوسکی (۱) داش آکل (۱) درست نویسی به پارسی (۱) دروغ (۱) دزدی اینترنتی (۱) دستور زبان فارسی (۱) دفتر خاطرات (۱) دفتر شعر (۱) دوران احساسات (۱) دوران بلوغ (۱) دوزخ در ادبیات (۱) دکتر حسن شهید نورائی (۱) دکتر حسین آیدین (۳) دکتر علی شریعتی (٢) دکتر غلامحسین صدیقی (۱) دکتر محمد علی شیخ الاسلامی (۱) دیوان شعر (۱) دیوان فرخی یزدی (۱) دیوان های اشعار (۱) دیکته ی شعر (۱) ذبیح الله صفا (٢) ذکرنام خالق اثر (۱) رئالیسم (٢) راه فعالیٌت ادبی (۱) رسالت شاعر (۱) رسالت شاعر و نویسنده (۱) رشد و توسعه (۱) رمضان (۱) رهی معیری (۱) روایات متفاوت (۱) روز پدر (۱) روز شعر و ادب (۱) روزنامه نگاری (۳) زادروز (۱) زادروز بزرگداشت و تجلیل (۱) زبان عمومی (۱) زبان فارسی (۱) زمانه نویسنده (۱) زمستان (۱) زندگی نویسنده (۱) زندگی هنرمند (۱) زنده بگور (۳) ساده نویسی (٢) سارا شریعتی (۱) سالروز وبلاگ (۱) سالزوز تولد (۱) سرقت ادبی (۱) سرگذشت این و آن (۱) سعید نفیسی (۱) سناریو نویسی (۱) سه قطره خوان (۱) سوئ استفاده از ادبیات (۱) سوسن شریعتی (۱) سیاست شعری (۱) سیدمحمد علی جمالزاده (۱) سینما و مذهب (۱) شاعر شهید (۱) شاعران گمنام (۱) شاعران ناشناس (۱) شاهنامه (۱) شخصیٌت ادیب و هنرمند (۱) شخصیت شاعر (۱) شرح جامعه (۱) شعر (۳) شعر آزاد (۱) شعر امروز (۱) شعر انتقادی (هجویٌه ) (۱) شعر توده ای (۱) شعر دختران (۱) شعر زمستان (۱) شعر زن (۱) شعر زورکی (۱) شعر سیاسی (۱) شعر شکوه (۱) شعر ضعیف (۱) شعر فالوده یزدی (۱) شعر لاادری (۱) شعر میهنی (۱) شعر نو (٢) شعر های عاشقانه (٢) شعر کاربردی (۱) شعربافی (۱) شعرمردانه (۱) شعرمردمی (۱) شعرنو (۱) شعرنو و شعر کهن (٢) شعرنیمایی (۱) شعرهای انقلابی (۱) شعرهای به یادماندنی اسفند 91 (۱) شعرهای عوام پسند (۱) شعرکهن (٢) شناخت فرهنگ ایران (۱) شهرت ادبی (۱) شهرت تبلیغاتی (۱) شهرت شاعر (۱) شهرت طلبی (۱) شیوه ( سبک ) نگارش (۱) صادق هدایت (۱٩) صبحی مهتدی (۱) ضرورت شناخت (۱) طبیعت دوستی (۱) عدم رضایت شاعر (۱) عزاداری (۱) عزم جمعی در آموزش (۱) عصر پهلوی (۱) عقب ماندگی آموزشی (۱) علی باقرزاده (۱) علی میرزائی (۱) علیرضا آیت اللهی (۱٢) عکاسی (۱) عید (۱) عید و ادبیٌات (۱) غربزدگی (۱) غلامحسین صدیقی (۱) غلط نویسی (۱) غلو (٢) غلوً ( سیاهنمائی ) (۱) فردوسی (۱) فرم نویسی (۱) فرهنگ ایرانی (۱) فرهنگ و ادبیات عصر توٌهم (۱) فروغ فرخزاد (۱) فصل شاعری (۱) فضای داستان (۱) فطرت و ادبیات (۱) فلسفه شعر و هنر (۱) فیلم سینمائی مخلل (۱) فیلمفارسی (٢) قانون حمایت از مؤلفان (۱) قهرمان و ضدٌ قهرمان (۱) لاادری (۱) ماهنامه زیبائی و زندگی (۱) ماوراء الطبیعه (۱) مبارک باد (۱) مجتبی مینوی (۱) محسن صفایخش (٥) محمد پروین گنابادی (۱) محمدعلی فردین (۱) مخاطب پذیری (۱) مخاطب گرا ( برونگرا ) (۱) مد روز (۱) مدیر سایت (۱) مردمی بودن (۱) مرده پرستی و مرده خواری (۱) مرغ سحر (۱) مرگ (۱) مرگ و زندگی (۱) مسئله اجتماعی (۱) مسائل اجتماعی (۱) مستند سازی (۱) مشارکت شعری (۱) مشاعره (۱) مطبوعات ادبی (۱) مطلب (۱) مقامومنزلت و جایگاهنویسنده و شاعر (۱) ملک الشعراء بهار (۱) منشاء قصٌه یا داستان (۱) مهدی اخوان ثالث (٢) مهره مار (۱) مهمند شیدرنگ (۱) مک امیًتی انشا’ (۱) مکتب ادبی (۱) میراث شعری : شعر کهن (۱) میرزا محمد فرخی یزدی (۱) مینیاتور (۱) میهن دوستی (۱) میهندوستی (۱) نا امیدی از دیگر نخبگان ؟ (۱) نثر صادق هدایت (۱) نشاط اجتماعی و ادبیات (۱) نشر شعر (۱) نصرت کریمی (۱) نقد (۱) نقد نویسندگان (۱) نقش مثبت (۱) نمکنشناسی (۱) نوآوری (٢) نوآوری و شعرنو (۱) نوجوانی و جوانی (۱) نوروز (۱) نوزده فروردین (۱) نوشتار تحلیلی (۱) نوشتار جنجالی (۱) نوعی سرقت شعر (۱) نویسندگی (۳) نویسنده و شاعر زمانه ی خود (۱) نویسنده و شاعر مورد نیاز حقیقی جامعه (۱) نویسنده ی زمان و مکان و جامعه خود (۱) نیرنگستان (۱) نیما یوشیج (۳) همکاری شعری (۱) هنجار آموزشی (۱) هنر در جامعه (۱) هنر مردمی (۱) هویت ملٌی (۱) واپسگرائی در ادبیًات (۱) واژه (۱) واژه زیبا (۱) واژه عمومی (۱) واژه فارسی سره (۱) واژه های مهجور (۱) ورا من چشم در راهم (۱) وراثت و ادبیات (۱) ویراستار شعر (۱) ویرایش شعر (۱) ویرایش مداوم (۱) ویرایش مکرر (۱) کاربرد واژه (۱) کاریکاتور (۱) کافکا (۱) کپی رایت (۱) کتابخوانی تحمیلی ! (۱) کلمات مهجور (۱) کلمه (۱) کنکور (۱) کوتاه نویسی (٢) کوشش به نگارش (۱) کیفیٌت شعر (۱) یادداشت کردن شعر (۱)
دوستان من انجمن شاعران ايران دفتر شعر شاعر انجمن قلم اجتماعی دکتر آرزو صفائی ( الف - دریا ) آسمان سوخته ( ح.م ) اثیره شاعران پارسی زبان استاد نبوی ( کاریز) شعر ناب دردانه زیور حیرت رسول امیری یاس سفید ( جناب علی میرزائی ) شفیعی مطهر ( وب نامه استاد ) قطره های آبی شعر و ادب علیرضا آیت اللهی ( دفتر شعر و نقد ... ) علیرضا آیت اللهی ( طنز اجتماعی ) دریای واژه ها شبیه خودم آی ایشقی بهارهای پیاپی .. لاله عباسی های من سرنوشت شاعری گلچینی از بهترین ها خوب بو بكش پدرجان این شعرها از من نیست از شعر بافی تا شعر نویسی صدای پائیز ( خانم پناهی ) آفرینش های ادبی حوزه هنری یک جرعه غزل اشک قو نخل بی سر ( استاد دکتر دلخوش ) ولوج سرنوشت جای پای خدا آیا روحی اینجا هست ؟ آليهان ( جناب حشمت الله حياتي ) قسمتی از درون ( استاد وثيق زاده انصاري ) شعر آ گلستان شعر و ادب كريما يزدي هواي تازه بدون رنگ كهنگي ( آناهيتا مساجران ) شهيد عشق ( جناب سيٌد حسيني ) دلنوشته ها جناب معارف سرنوشت شاعری عشوه های نارس گذرانه ها انجمن شعر بانوان ايران خانه پدر يك فنجان قهوه تلخ تابش كوير دار بلوط جناب جليل شعاع حضور خلوت انس . گل ياس (زهرا) در سايه سار سرو شعر و نوشته هایم اردیبهشت میمند فارس سرنوشت شاعری شعرناب alireza ayatollahi شناخت مردم ایران ( علیرضا آیت اللهی ) مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری تلق تولوق نسب نامه دودمان آیت اللهی یزدی غریبه تر از همیشه ترنم سکوت شکوفه های نوبهار سفر ، مسافر خوبی نمی شوم وقتی دیوارها سکوت می کنند شاعران پارسی زبان علیرضا آیت اللهی ( ادبی ) خاطرات آقا میرزا جواد آیت اللهی ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( انسانشناسی ، مردم شناسی و فرهنگ شناسی ایران بزرگ ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi - شعر آ ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) ethno - archi - urbain - habitat - سند آبی ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( - رامین : روحانیان آیت اللهی مآل یزدی نژاد ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) 11 - اصول برنامه ریزی مدیریت دولت ج . ا . ا . ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) آیت یزد ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) - گام نخست شاعر ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) - مرکز اسناد و مدارک یزد ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) مبنا ( آمایش شهری)alireza ayatollahi علیرضاآیت اللهی شهرسازي - معماري - آمايش - بومي و مردمي ( شما بوم ) يزد - یزد شناسی ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( علیرضا آیت اللهی ( تحلیل اقتصادی - اجتماعی ) آیت یزد ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) شهر من تهران ، شعر من تهران ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) شعر شاعر ) شناخت مردم ایران ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) - مقتبس : مطالعات قرآنی ، تحقیقات برنامه و بهره وری سرزمین ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi معماری و شهرسازی بومی و مردمی یزد ( علیرضا آیت اللهیalireza ayatollai - یزدنما( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( تاریخ یزد ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( - مرکز اسناد و مدارک یزد ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) - سند آبی ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( - رامین : روحانیان آیت اللهی مآل یزدی نژاد ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) مبتنی :مردم شناسی . باستانشناسی . تاریخ . ناحیه یزد آمایش سرزمین ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ) - جغرافیا و آمایش ( علیرضا آیت اللهی ( alireza ayatollahi ( geographie et amenagement amenagement du territoireساماندهی ( آمایش) سرزمین آمایش سرزمین ؛ ساماندهی کشور علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( تماشا : تعاون.مشارکت.انجمنها.شوراها.اتاقها:تماشا خاطرات آقا میرزا جواد آیت اللهی ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi ( - مقتبس : مطالعات قرآنی ، تحقیقات برنامه و بهره وری سرزمین ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi هیئت و هیئت داری در شهریزد - ورود به بهره وری در سرزمین اسلامی ایران ( علیرضا آیت اللهی alireza ayatollahi پریسا بلاگ پارسی شعر ناب قلم ما مقتبس architecture islamique /la ville musulmane,alireza ayatollahi (Teheran.Iran) پرتال زیگور طراح قالب