شعر سیاسی و سیاست شعری

شعر سیاسی

و

سیاست شعری

     این روز ها سایتی در اینتر نت به زبان فرانسه بنام  poésie Poetica  وجود دارد که هر از گاه به آن سری می زنم و بهره می برم . سایت در باره اشعار سیاسی است .

شعر سیاسی برمی گردد به آنچه که در دهه های 1350 و 1360 در ایران به « رسالت شاعر » در قبال جامعه تعبیر می شد : شعر مسؤولانه .

شعر مسؤولانه یا شعر سیاسی شعری است که دارای هدفی سیاسی ، فرهنگی یا حتی مذهبی باشد ؛ و خواننده شعر را به انجام دادن کاری که شاعر می پسندد و منطقی می داند تحریک کند ؛ و در اروپای غربی و آمریکای شمالی غالبا" در چارچوب یک ایدئو لوژی جای می گیرد .

سعر سیاسی در اروپا تاریخی ، در واقع ، بیش از سیصد – چهارصد سال و با اشعار شعرای مشهوری چون ویکتور هوگو ندارد ؛ حال آنکه قدمت آن در ایران بسیار بیش از اینهاست و سمبل آن را حکیم ابوالقاسم فردوسی شمرده اند که عجم زنده کردن ، پارسی زنده کردن ، ایران زنده کردن و ایرانی یا ملٌت ایران زنده کردنش دارای شهرتی جهانی است .

طرفداری از فردوسی و یزرگداشت وی به مفهوم طرفداری از زبان پارسی ( به خصوص در برابر زبان عربی ) – ایران و ایرانی ( به ویژه هم اکنون در برابر عربک های جنوب خلیج فارس و به طور کلٌی حجاز ) است ؛ و مخالفت با وی یا کارشکنی در بزرگداشتش به مفهوم مخالفت با ایران و ایرانی ؛ که به این موافقت یا مخالفت و نظایر آن هم سیاست شعری گفته می شود .

این مقوله در زمان اوج خود که دهه های 1970 و 1980 در ارو پا و آمریکا بود در ایران نیز مباحث بسیار زیادی را برانگیخته بود که نظام سابق به ناچار جشنواره توس و بنیاد شاهنامه را به راه انداخته بود ؛ و...

هر نظام سیاسی و مرام و مسلکی شاعری را که در جهت اهداف ( و گاه مطامع ) آن است تبلیغ می کند و بالا می برد و هرگاه شاعری درجهت مخالف وی بود یا حتی فقط در جهت وی نبود را به خاک سیاه می نشاند و لااقل به فراموشی می سپارد .   

/ 15 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اثیره

سلام بر استاد غایب از حضور اما غیبت از حضورم ندارد سلامتی و تندرستی شما را از خداوند منان خواستارم عکس شهریار در این گوشه یعنی ؟

مهدیه

سلام استاد عزیزم. خوبید؟خیلی دلتنگتون شدم ولی خوشحالم که باز هم خدا توفیق داد و تونستم از نوشته هاتون بهره بگیرم و اطلاعاتم رو بالا ببرم. سپاسگزار و ارادت مندم.

بیک

مرجع بزرگوارم ...مطلبی در باره ی داشتن ادب گذاشته ام قدم رنجه بفرمایید و بخوانید وحکمشرا بفرمایید

نسیم

حرف حق است دیگر. حرفی نمی ماند دیگر

آینه ادراک

علیرضا جان عزیزم اگه در مورد جامعه شناسی ایران هم بنویسی خیلی خوب میشه! فدای روح ماه ت.

علی میرزایی

سلام استاد نازنین یاد داشتی بسیار آرمان خواهانه ووطن دوستانه مرقوم فرموده اید دست مریزاد. با غزلی به نام اردیبهشت در سایت شاعران پارسی زبان که حدود 26 سال پیش سروده ام به روزم که از شما اعتبار می طلبد زنده باشید[گل]

شبیه خودم

سلام بر استاد عزیز. نمیدونم چرا شعر سیاسی رو دوست ندارم. شاید به خاطر این که از سیاست دورم. چیز دردناک و تلخیه برام.

بیک

باپوزش وسلام....با ان زحمت آمدید وآنی را که میخواستم ندیدید ..آنقدر فحش داشت که دوستان عینهو ارشاد وادارمان کردند از اکران برداریم ما جرای بچه ای بود که نفهمیده فحشی داده بود وخانواده برای تفهیم اتهامش صد برابر بچه بدترش را میگویند ممنون که امدید ودست خالی برگشتید

سیداکبرسلیمانی

اینگونه عجیب اگر شده بی کسی ام درغـربت و درد، سر شده بی کسی ام این جشــن، به افتخار تــنهاییم است یک سال بزرگــتر شده، بی کسی ام ! سلام استاد.می خوانمت و لذت می برم.با افتخار دعوتین به چند رباعی