شخصیٌت شاعر ، سخصیٌت نویسنده

شخصیٌت شاعر ، شخصیٌت نویسنده

یکی - دو ماه پیش دختر بسیار جوانی بنام هانیه ، از سر لطف ، روی این وب آمد و تقاضای دوستی با من داشت . پاسخی بسیار تند به وی دادم تقریبا" به آین مضمون که :

در این سنٌ و سال تورا چه به وب نویسی ؟! ؛ برو درست را بخوان ! ؛ ولی او با محبٌت تام و تمام تقاضایش را تکرار کرد و به اصطلاح عوام بنده را از رو برد ! .

یکی از بزرگان لینک شده در این وب ، که متوجٌه تندی بنده نسبت به هانیه شده بود و بعد هم اظهار محبٌت مجدد هانیه ؛ کامنتی برایم نهاد به این مضمون که :

آیا مهره مار داری ؟

نمی خواهم بنویسم که من یک فرد عادٌی هستم ؛ مثل همه . خیر ! ، تازه در زندگی عادی بسیار بد اخلاق هم هستم ! و حتی روی اینتر نت هم به بداخلاقی توصیف شده ام . امٌا کسی که یادداشت های این وب ، و پاسخ های غالبا" صمیمانه و احتمالا" ادبی مرا می خواند احتمالا" تصوری دیگر از بنده می یابد ؛ که نه تنها یک فرد عادٌی ، بلکه شخصی مهربان و حتی ایثارگر ! ...

همانطور که این تفاوت شخصیٌت بین این حقیر در این وب و در عالم واقع وجود دارد بین شخصیٌت ادبی – هنری و شخصیٌت بسیاری از مشاهیر ادب و هنر ، به ویژه در ایران ، نیز وجود داشته است ، دارد و خواهد داشت .

امروز سالروز فقدان همکلاسی سابقم و غزلسرای بزرگ معاصر ، حسین منزوی است ، که یکی – دوترم در رشته علوم اجتماعی با یکدیگر همکلاس شدیم .

ما هیچگاه با یکدیگر واقعا" دوست نشدیم و بگمانم وی به رغم فعالیٌت های ادبیش انزوا را دوست داشت ؟! .

رضا براهنی ، از شعرای شهیر شعر آزاد در دهه 1350 ، استاد زبان انگلیسی دانشکده ما بود. با هزار ذوق و شوق واحدی درسی با وی گرفتم ، و پس از یک جلسه شرکت در کلاس وی ، واحد را حذف کردم ! رفتارش به هیچ وجه برایم خوشایند ، و به ویژه « ادبی » نبود .

این را برای کسی یا کسانی نوشتم که آرزو می کنند ای کاش دوست و همنشین  فلان شاعر و نویسنده ای بزرگ بودند (1) .

نمی خواهم بنویسم که در همان مواقع ، یعنی نیمه دهه 1350 چه تصوٌری از زندگی مشترک( به نوشته برخی ها همیشه عاشقانه ... ) جلال آل احمد و سیمین دانشور داشتم و پس از این که در کلاس آل احمد در دانشگاه تربیت معلم شرکت کردم وقتی موضوع را به خانم دانشور که استاد باستانشناسی دانشکده ما بود گفتم چه عکس العمل خشک و نسبتا" تندی به من نشان داد که به شدٌت غافلگیر شدم .

روزی دکتر حسین آیدین که رفیق و تقریبا" پزشک افتخاری استاد حسین بهزاد ، مینیاتوریست مشهوربود ، مرا به خانه وی برد و الحمدللٌه که قبلا" به من گفت استاد هم عرق سگی ( ودکا اسمیرنوف ! ) می خورد و هم تریاک می کشد ! و اگر خمار باشد بسیار بداخلاق ! خودم هم چتول عرق سگیش را که پر شالش گذاشته بود دیدم . وقتی بهش گفتم می خواهم شاگردیش را بکنم و مینیاتوریست شوم به لحن بسیار تندی گفت : غلط می کنی !

درست است که متوجٌه شدم از سر دلسوزی گفته است ؛ امٌا در آن سن ٌ و حساسیٌت ها و زود رنجی هایش حد اقل تا یک هفته ناراحت بودم .

بسیاری از شعرا و هنرمندان از نظر اخلاقی فاصله بسیار زیادی با زیبائی آثار زیبای ادبی و هنری خود دارند ؛ برخی منزوی و در روابط اجتماعی ضعیف اند ، امٌا ، به خصوص پس از مرگشان شخصیٌتی اسطوره ای می یابند .

این روزها سالروز ترور احمد کسروی از نویسندگان و پژوهشگرانی ایرانی است که ممکن است روزی بسیار بسیار بیش از امروز نزد مردم ارج و قرب یابد . امروزه نوٌاب صفوی یک قهرمان اسلامی معرفی شده است ؛ امٌا دبیر ادبیٌات ما در سال 1345 ( نقل به مضمون ) می گفت :

« وی یک مجرم بالفطره است . کجا صفویٌه سیٌد بوده اند که این فرزندشان خود را سیٌد معرفی می کند؟! . آیا اصولا" حق ٌ عمٌامه داشته است که عمٌا مه سیاه می گذارد ؟. به فتوای کدام مجتهدی یک دانشمند بزرگ را بدون محاکمه کشته است ؟!

«شخصیٌت ادیب و هنر مند » موردی است که در ادبیٌات سنٌتی ما و مثلا" کتاب تاریخ ادبیٌات ذبیح الله صفا ( که این روزها سالروز فقدان وی هم هست )مورد توجٌه کافی قرار نگرفته است .

از حوالی 1340 تحلیل شخصٌت نخبگان باب شد که بگمانم بیش از همه شخصیٌت صادق هدایت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته باشد .

خلاصه بحث این است که :

- فلان ادیب یا هنرمند چه شخصیٌتی داشته است که سبب ایجاد آثار او شده و در آن ها متجلٌی شده است ؟

یک ادیب یا هنر مند چه شخصیٌتی باید داشته باشد تا بتواند آثار ادبی و هنری بسیار مطلوب تری خلق کند (2) .

(1)   یک روز جرج براسنز ، خواننده بسیارمشهور فرانسوی در فرانسه به طنز در یک کنسرت ( نقل به مضمون و به مثال فارسی ) می گفت : شاعر ، از دور می برد دل و نزدیک زهره را ! .

(2)   مادرم می گفت گاه به گاه دعای مکارم الاخلاق ( در آخرین صفحات مفاتیح الجنان آمده است ) را بخوان ! به شدٌت نیاز داری ! . اگر پس از خنم قرآن مجید در ماه مبارک رمضان بخوانی اثرش بیشتر است .

پدرم می گفت در کلاسهای درس اخلاق آیت الله العظمی آقا شیخ جلال الدین آیت اللهی در مدرسه خان شرکت کن !

برادر بزرگترم که اوهم رشته ادبی خوانده بود می گفت کتاب مبانی فلسفه دکتر علی اکبر سیاسی ، بخش دوٌم ( زیبائی شناسی ) و بخش چهاردهم ( علم اخلاق ) را بخوان ! . اگر نصایح آنان را بگوش گرفته بودم اینقدر دراز نویسی نمی کردم و به شما زحمت نمی دادم ! .

/ 23 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قطره های آبی

سلام جناب آیت اللهی مطلبتون بسیار جالب توجه بود در مقولۀاخلاق شاعران و نویسندگان. بنظرم از بس شاعران احساساتشون را در شعرشون بروز می دهند دیگر در زندگی عادی باقی ماندۀ مختصری می ماند از این لطافت و رقت قلب براشون در اظهار و انتقال به دیگران. اما از شوخی گذشته اخلاق خوش واقعا نعمتیه که به هر کسی داده نشده . ایامتان همچنان بهاری

رسول امیری

سلام استاد!الان حالم بهتر شده و کارکوتاه براتون دارم: 1-مادر عصا میزند زندگی میلنگد پرورشگاه مردان بی سرپرست کجاست؟ 2-شیرینی عسل آوارگی زنبورها

دردانه

سلام و درود استاد...ایام تان نیک...مطلب ارزشمند و چون همیشه تامل برانگیز شما را خواندم و بهره بردم به نظر من نویسندگان و شعرا و ادبا یک شخصیت درونی دارند که در نتیجه مطالعات و اندیشیدیدن و تفکر متولد میشود و اغلب این شخصیت درونی تنها برای خود آن هنرمند و ادیب شناخته شده و چون همنشینی نزدیک برای شاعر است و ممکن است ساعت ها شاعر با آن زندگی کند و به تفکر با آن بپردازد

دردانه

به نظرم یک شاعر و یا نویسنده باید به همان اندازه که با درونش تنهایی را تجربه میکند و به نتایج دلخواهش چون شعری تازه و یا یک ایده تازه می رسد به همان اندازه نیز باید با افراد جامعه برخورد داشته و از این برخورهای اجتماعی هر چه بیشتر برای آثارش بهره گیرد و به تبادل نظر بپردازد....سپاس استاد

ح.م

سلام بر استاد سخنور مطالب زیبا وقابل تأمل شما را خواندم وبیشتر آموختم باشد تا بتوانم به آن عمل کنم. ماندگار باشید

محسن طاهری

سلام هم قطار به روزم با "اندر ثبات قیمت ها!!" شمام دعوتید[گل]

اثیره

سلام استاد این روزها به بانوی بایزید بسطامی می اندیشم. از نظر اخلاقی من هم شبیه او هستم؟!شاید !!!!

بنت محمود

حضرت آ یت........طرف هنوز از برزیل نرسیده این ام اس وبرام زده مرتیکه ی ملعون به انگشتان دست در زیر استخر چه حالی کرده ام با چند تا اختر بخدا.....میبینی....

اکبر نبوی

درود بر استاد آیت اللهی عزیز این بار با ترفند ورود از گوگل ( و نه لینک تان در کاریز ) آمدم. می خواهم ببینم می توانم از این دیوار آتشین وب شما با یک هجوم غافلگیرانه ( و نه از جنس شبیخون ) بگذرم یا خیر. به هر حال پیش تر هم نوشته بودم که یادداشت بسیار خوبی است. دست مریزاد. اندیشه تان همیشه سبز و روشن

كريما

درود برشما استاد عزيز كه اسب معرفت راهي كرده واز حصار بسته ي آموزش هاي سنّتي به سمت قلّه هاي ادب ودانش بي حدّو مرز هستي به پيش ميرويد. خوشبختانه امروز فرصتي دست داد كه توانستم چند مطلب بسيار خواندني وزيبا از درياي پر درّوگهرشما «سايت »بخوانم ولذت ببرم سپاس بيكران مرا بپزيريد.