یادی از سیاوش کسرایی

عکس سمت چپ : سیاوش کسرایی و سهراب سپهری

یادی از سیاوش کسرایی ( 5 اسفند 1305 – 19 بهمن 1374 )

زمستان 1346 یا 1347 بود که حدود ساعت ده صبح در خیابان لاله زار به مدیر یکی از ماهنامه های پایتخت برخوردم که با عجله پی کاری می رفت . تا مرا دید با تردید ایستاد و ( نقل به مضمون ) پرسید : تو که اهل شعر و ادب هستی سیاوش کسرایی را می شناسی ؟! ووقتی پاسخ منفی مرا شنید گفت می خواهی بشناسی ؟ . جوابم مثبت بود ؛ و... از طرف او رفتم شعری را که قرار بود برای چاپ در ماهنامه اش بدهد ، بگیرم .

محلٌ کار سیاوش کسرایی در اداره مرکزی بانک رهنی ( بانک مسکن کنونی ) ، درکوچه پس کوچه ای نزدیک خیابان شاهرضا ( انقلاب ) ، در خیابان لاله زار بود . وقتی وارد شدم و سراغش را گرفتم گفتند رییس فلان قسمت است ، در یک اتاق بزرگ . در طبقه مربوطه اتاق بزرگی دیدم و سرک کشیدم که آقای ثقه الاسلامی دایی شوهرخواهرم ، رییس کسرایی ، پشت میز نشسته بود . تا مرا دید به استقبال آمد و همین که متوجه مقصدم شد شخصا" مرا به اتاق کسرایی هدایت کرد ؛ و سفارش که : « این هم یکی از آخوند زاده های طایفه ما است » .

هفت – هشت نفر در اتاق وی نشسته بودند به بحث و فحص در باره فلان شعر و...که بعدا" متوجٌه شدم اکثرا" توده ای هستند و همیشه در آنجا پاتوق می کنند .

ازش خواهش کردم که دفعه بعد دوقطعه از شعرهایم را برای تصحیح نزدش ببرم و ... نهایتا" هم کسرایی گفت ( نقل به مضمون ) : یک دهم اعتماد به نفسی که در نوشتن داری در شعرگفتن نداری ... آخرین دفعه از من خواست که شعرهایم را برای تصحیح به جعفر کوش آبادی بدهم که گفتند بسیار چپگرا است و بدون برو برگشت سعی می کند تو و شعرت را به چپگرایی سوق دهد که قاعدتا" حذر کردم .

نوروز 1350 که نزدش رفتم فکر می کنم در یک شرکت روغن نباتی ( با محصولات « شاهپسند » ) ،  در خیابان فیشر آباد کار می کرد و گله فراوان از دستگاه اداری کشور . واقعه ای که شاید امروز برخی باور نکنند این است که وقتی به وی گفتم چون کارم زیاد است در پی آقایان سید علیمحمد آیت اللهی یا کاظم کشاورز ، که هردو در همان شرکت مشغول بودند ، هستم که اگر ممکن شد جایی برای نماز خواندن بیابم خودش آمد مرا به اتاقی برد که در آن تخته فرشی افتاده بود و مناسب نماز ...موضوع دیگری که من در مراوده با او برداشت کرده بودم توجٌه ویژه اش به اخلاقیٌات بود که معمولا" نزد شعرای آن زمان ، به خصوص شعرای توده ای، بسیار کمتر دیده می شد .

... و نگاهی به بخشی از شعر مشهور آرش کمانگیر وی :

 آرش کمانگیر

برف می بارد
 برف می بارد به روی خار و خاراسنگ
کوهها خاموش
 دره ها دلتنگ
 راه ها چشم انتظار کاروانی با صدای زنگ
بر نمی شد گر ز بام کلبه ها، دودی
یا که سوسوی چراغی گر پیامی مان نمی آورد
 رد پا ها گر نمی افتاد روی جاده های لغزان
ما چه می کردیم در کولاک دل آشفته دمسرد ؟
آنک آنک کلبه ای روشن
 روی تپه روبروی من
 در گشودندم
مهربانی ها نمودندم
زود دانستم که دور از داستان خشم برف و سوز
در کنار شعله آتش
قصه می گوید برای بچه های خود عمو نوروز
گفته بودم زندگی زیباست
گفته و ناگفته ای بس نکته ها کاینجاست
آسمان باز
 آفتاب زر
 باغهای گل
دشت های بی در و پیکر
سر برون آوردن گل از درون برف

به ندرت شعر های شاعری را تا به این حدٍ نزدیک به شعرهای نیما دیده ام .

ابتهاج ، سیاوش کسرایی ، نیما یوشیج ، احمد شاملو ، و ..

یادش گرامی که 19 بهمن سالروز مرگ اوست .

/ 6 نظر / 5 بازدید
افسانه زنی از دیارسبز

روحشان شاد وسپاس از شما از انتخاب شعر برف می بارد برف می بارد به روی خار و خاراسنگ کوهها خاموش دره ها دلتنگ ....

اثیره

بسیار گل که از کف من برده است باد اما من غمین گلهای یاد کس را پرپر نمی کنم من مرگ هیچ عزیزی را باور نمی کنم

قطر ه های آبی

سلام جناب آیت اللهی چه خاطرات جالبی داشتید و اینکه در ملاقات با این شاعر جایی پیدا کردید برای انجام فریضه نماز. عکسها هم خیلی دیدنی هستند. بله درست گفتید شعر کسرایی خیلی شبیه به شعر نیماست. یادش گرامی

http://khaneipedar.persianblog.ir/

از کامنت محبت آمیزتان دروبلاگم ممنونم . حقیقت این است که وبلاگ شما برای من کلاس درسی است که هربار به نوعی از خواندن آن بهره گرفته ام . از این فرصتی که به من داده شده خوشحالم .[گل]

نسرین

نمیدونم زمان انقلاب شما کجا بودین. اما تو یکی ازون شبهای شعرسال 56 که تو سالن ورزشگاه دانشگاه صنعتی آریامهر بر گزار می شد سیاووش کسرایی برامون شعر آرش را خواند.شش هزار نفری تو سالن آدم جمع شده بود.شب را همه همانجا خوابیدند و فردایش آن راهژیمایی بزرگ اتفاق افتاد.که هیچ ربطی هم به مذهبی ها نداشت.

محمدامین

سلام !می خواستم بدانم شما ویراستاری شعر هم می کنید! اگر انجام می دهید به ایمیل من پیام بدهید !خیلی ممنون!