آیا میتوان به زور شاعر شد ؟! ( انشا’ - 4 )

کتاب شعر جوان کاشان منتشر شد

 

آیا می توان به زور شاعر شد ؟!

 

« ما چه بخواهیم چه نخواهیم تعلٌقات مذهبی و ملٍی – قشری – خانوادگی – و... داریم که در اشعار یا نوشته های ما هویدا می شوند »

در داستان « یک قطره اشک » نوشته شده در سال 1342 بنده یک نویسنده 17 ساله نسبتا" مغلوب بوده ام . معلٌم انشاء ( آقای ابرقوئی ) ، و تقریبا" تمام همکلاسی ها ،آنطور که باید و شاید نپسندیدند . یکی از خویشانم و دوتن از دوستان نزدیکم به به و چه چه گفتند که لابد حدس می زنید چرا ( رابطه دوستی و رابطه خویشاوندی یا مجموعا" « ضریب انسانی » که در راه یک نویسنده ترقی خواه چیزی جز یک به اصطلاح « دوستی خاله خرسه » و در واقع یک « سمٌ مهلک » نیست )

عدم پذیرش داستان « یک قطره اشک » علاوه بر ساختار سست آن ، به دلیل عدم شناخت نویسنده از محیط یا فضائی بود که می خواست برای مخاطب خود ترسیم کند  . همین که نویسنده نتواند از فضای ماجرا توصیفی ساده ، روان ، و زیبا داشته باشد خواننده یا شنونده را از نوشته فراری می دهد و چه بسا بیزار می کند . خواننده یا حتی شنونده ی حاضر ، شعر یا داستان را پی نمی گیرد تا به پایان ، نتیجه ، یا در واقع به پیام آن برسد .

توصیف صحیح ، صریح و زیبا ، متن یک نوشته را تشکیل می دهد ؛ مفهوم اصلی ادبیٌات ، همین است . امٌا آیا این توصیف درذات ما است ؛ یا میخواهیم به هر حال به وجود آوریم ؟ تفاوت ذوق و قریحه و نهایتا" هنر با کوشش و آموزش و پژوهش در اینجا است ؛ در اینجا که برخی معتقد اند بدون ذوق و قریحه ذاتی نمی توان ادیب و هنر مند شد .حال آنکه بنده چنین تصوٌری ندارم : دوستدار شعر ممکن است آنقدر شعر بخواند تا خود شاعر شود . آیا در این مورد شما با من همعقیده اید ؟

/ 19 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شبیه خودم

به نظرم باید اون آن رو داشته باشه و بخش کوششی هم نقش عمده داره. اونایی هم که یهویی سر یه ماجرا شاعر میشن مطمئنا ته مه های ذهنشون یه مایه ای هست.

دردانه

در خصوص پست "آیا میتوان به زور شاعر شد " به نظرم احساس مثل رودی است که احتیاج به هدایت دارد ...میشود بوستان شعر از آن رویاند و یا بی هدف راه خود بگیرد ......این هدایت دقیقا همان علم ادبیات است که لازمه سرودن است برای زیبایی و نتیجه گرفتن ....من هم موافقم که به زور نمیتوان شعر گفت اما میشود با خواندن شعر شاعر شد

دردانه

ممنون از معرفی کتابی که تصویرش را گذاشته اید ....گویااز شاعر خوب کشورمان "محمد جواد محبت " است

رامين

به نظر من بي ذوق ترين آدم هم ميتونه يه روزي شعر بگه... شعر در زمينه هاي مختلف هست... اجتماعي... فرهنگي... انتقادي... عاشقانه... و انواع ديگه... هر كدومشون پيش زمينه هاي خاص ميخواد... مثلا اشعار عاشقانه اون شاعري به دل آدم ميشينه كه درد عشق رو كشيده باشه... تازه به دل هر آدمي نميشينه... خواننده شعر هم بايد دلشكسته شده باشه تا كلمه به كلمه اشعار رو درك كنه... علاوه بر اين دائره لغات شاعر بايد خيلي زياد باشه... نميشه در اين خصوص خيلي اينجا حرف زد... شايد اين سوال از يه استاد دانشگاه پرسيده بشه جواب قشنگ تري براش پيدا بشه...

چوپان

سلام شما خیلی بزرگوارید من در مورد مطلبتان حرف دارم ماجرای تفاوت میان هنر و مهارت است سر فرصت می آیم تا با هم گپی بزنیم . فعلا بدرود

می وانه

سلام جناب علیرضا خان حالا ذات هم که نباشه ذوق حتما باید باشه . ولی خب بنظر من هم در امر شاعری و هم داستانسرایی علاوه بر ذوق ،زحمت و مرارت و فرزند زمان خود بودن بسیار اهمیت دارد. با این حال من هم گاهی چپ اند ر قیچی چیز هایی بهم می بافم. که اگر وبلاگ نبود عمرا امکان بروز می یافت.

شراره اسمعیلی تکلیمی

هنر بصورت ژنتیک در بعضی ادمها نهفته است و مهارت کسب ان امری جدا .......... خیلی ها مهارت کسب کرده اند و شعرهای قوی هم سروده اند ولی مخاطب را جذب نمی کند چون احساس ندارد فقط رعایت اصول و قوانین ان و کنار هم چیدن واژه ها است پس هنرمند اکتسابی را قبول ندارم

كريما

درود برشما من دراين مورد باشما هم عقيده ام البته تاحدودي چون بنظر اين بنده ي كمترين علاوه برانگيزه شوق وتمرين وتلاش جوهره ي ذاتي وكشش دروني«دروني ترين شوقي كه با بعد ديگر هرانسان ياهمان من برتر»وجود دارد درهر كدام ازگرايشهاي هنري حرف اول را خواهد زد.