88 سال پس از تولًد جلال آل احمد : به مناسبت سالروز تولًدش 11 آذر1302

جلال عرب معرفی شدن جلال آل ‌احمد !88

زمستان سال 1345 یا 1346 بود که وارد دانشسرای عالی شدم . کلاس جلال آل احمد را پیدا کردم . قبل از این که به کلاس وارد شود با عرض سلامی مؤدبانه چگونگی رسیدنم به آنجا را طی دو - سه جمله شرح دادم (1). گفتم که کتابهایش را بعضی مثل « غرب زدگی » ( که آن روزها ممنوع بود ) با چه مصیبتی یافته و خوانده ام ، گاه سعی کرده ام که ازسبک نگارش وی تقلید کنم (2) ، حالا اجازه می خواهم که به صورتی مستمع آزاد در کلاسش حضور یابم . اوٌلین مشخصٌات آل احمد :

-          خوش روئی و خنده روئی

-          صداقت و بی آلایشی

-          صراحت بیان

-          نکته بینی و نکته سنجی

-          شرط و شروط قائل شدن !

و این شرط و شروط در اولین عباراتش خطاب به من می درخشید : ( نقل به مضمون )

آل احمد : ولی جوان ! بهتر است به همان کلاس علوم اجتماعی که گفتی رشته ات هست بروی ...

من : به نویسندگی علاقه دارم ، از سبک نگارش شما خوشم می آید ، می خواهم لااقل اگر یک جلسه هم شده است حضورا" درس بگیرم ؛ اگر اجازه نمی دهید ...

آل احمد : بفرمائید ! . ولی ببین آیت الله ! سعی کن همان آیت الله باشی تا آل احمد . شیخ مهدی هم حسنش این است که همان شیخ مهدی است ، سبک خودش را ادامه می دهد ... حال بیا ! تو می خواهی من شوی ؟!!! (و خندید ).

همه دانشجویان بزرگسال 30 تا 40 و 50 ساله ؟! ای که اطرافمان ایستاده بودند خندیدند...

... ومن در آن کلاس دیدم که آل احمد هنرمند بود ، دانشمند نبود ( نمیدانم چرا مطمئن هستم که دستورزبان فارسی را نیاموخته بود ؟! شاید هم آنقدر به آن بی اعتناء بود که من چنین تصوٌری کردم ) . یعنی روش تدریسش دانشگاهی نبود ؛ تفسیری بود ، کنایه ای بود ، اشاره ای بود ، و... اصلاحی و ابداعگرا . با خودش مسئله نداشت . یک راوی خوش ذوق بود ؛ امٌا نه آنچنان که می گفتند آرمانگرا . خودش بود ، به داستانی که به نام جشن فرخنده نوشته است نگاه کنید :

«....

-         عبٌاس !

باز فریاد بابام بود . خدایا دیگر چه کارم دارد ؟ از آن فریاد ها بود که وقتی می خواست کتکم بزند ، از گلویش در می آمد . دویدم :

-         بیا کرٌه خر ! برو مسجد بگو آقا حال نداره . بعدهم بدو برو حجره عموت ، بگو اگه آب دستشه بگذاره زمین و یک توک پا بیاد اینجا !

-         آخه بگذار بچٌه یک لقمه نون زهرمار کنه !

مادرم بود . نفهمیدم کی از مطبخ در آمده بود . ولی میدانستم که حالا دعوا باز در خواهد گرفت و ناهار را زهرمارمان خواهد کرد .

-         زنیکه باز تو کار من دخالت کردی ؟ حالا دیگر باید دستتو بگیرم و سر و کون برهنه ببرمت جشن ؟

بابام چنان سرخ شده بود که ترسیدم . عصبانیٌت هایش را زیاد دیده بودم ؛ سر خودم یا مادرم ، یا مریدها یا کاسبکارهای محل . امٌا هیچ وقت به این حال ندیده بودمش ؛ حتی آن روزی که هرچه از دهنش در آمد به اصغر آقای همسایه گفت . مادرم هاج و واج مانده بود و نمی دانست کجا به کجا است و من بدتر از او . رگ های گردن بابام از طناب هم کلفت تر شده بود . جای ماندن نبود .تا کفشم را به پا بکشم ، مادرم یک لقمه ی بزرگ به دستم داد و گفت : بگیر و بدو ! تا نحس نشده خودت را برسون .

هنوز نصف لقمه ام دستم بود که از در خانه پریدم بیرون . سوزی می آمد که نگو . از آفتاب هم خبری نبود . بقیه لقمه ام را توی کوچه ، بادوتا گاز فرو دادم و در مسجد که رسیدم ، دهانم را هم پاک کرده بودم .

...»

عبٌاس را گذاشتم تا فکر نکنید جلال که واقعا" هم آخوند زاده بود ، و از روش پدرش هم دلی خوش نداشت ، خاطره تعریف کرده است . جلال ، در تصویر جامعه واقعا" چون یک عکٌاس عمل می کند ؛ امٌا به تصویر صاف و ساده و به اصطلاح رئالیسم قناعت نمی کند . جرا که هنر مند متعهد است و برای خود رسالتی قائل شده است . از این رو آسیب ها را نشان می دهد و به یک کاریکاتوریسم اجتماعی ؟ می رسد . در این بخش ، غلوٌ که در زمره خصائص اصلی ادبیٌات ایرانی و شرقی است به فریادش می رسد . امٌا او با مهارت چنان این غلو را نرم می کند که کمتر خواننده ای متوجٌه می شود . شهامت بیان حقیقت رادارد . واقعیٌات اجتماعی را خوب تصویر می کند و کجی ها و کجرفتاریها را با شجاعتی تمام ، امٌا به همچنین با ظرافتی تمام ، می نمایاند .

شاید این یادداشت بقیه هم داشته باشد ، انشاء الله !

(1)     استاد درس آیین نگارش آموزش حین خدمت دبیران آموزش و پرورش و از آنجمله شوهر خواهرم ، آقا شیخ مهدی آقا شریعتمداری ، بود ؛ رفیق شده بودند ، در آن روز آقا شیخ مهدی به شدٌت مریض شده بود و من که ساعت و تاریخ کلاس را دریافته بودم پنهان از وی آمده بودم ؛ به خصوص که به من گفته بودند که او به شهرستانیها ، جوانان مشتاق ، و... بها داده دست رد به سینه شان نمی زند ! ...

(2)     در سال 1342 دبیرمان ، آقای ابرقوئی به من گفته بود که سبک نگارشم به آل احمد میماند و میتوانم مثل او بنویسم . بسیار خوشحال شده بودم ، و...

/ 15 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دردانه

عزادازی های شما قبول .....سرشار از استحابت باشید

قطره های آبی

سلام جناب ایت اللهی من هم سوک سید و سالار شهیدان و یارانش را تسلیت می گویم.آن دو بیت شعر زیبا متاسفانه مال خودم نبود و جایی خواندم و خوشم آمد و گذاشتم. امسال نشد مطلب جدید ی بنویسم در سوک ابا عبدالله الحسین و ابوالفضل العباس... خاطره جالبی داشتید از جلال. زمانی من خواننده اغلب کتابهاش بودم و سبک ساده و شیرینش برایم جذابیت بخصوصی داشت. بیان شما در مورد نوشته هایش بسیار قابل توجه بود .

ملاحت شاه علیزاده

سلام استاد یادداشت شما باعث شد من سراغ کتابهای جلال برم همچنین بحث تعهد در هنر را مطرح کردید جسارتا بنده هم به این مقوله معتقدم چرا در عصری هستم که تمامی جوامع برآنند نمونه خوبی از انسان ارائه بدن . هنر هم باید در این راه باید رسالت خود را به انجام برساند.

مریم

آمین ممنون استاد از لطفتون. [گل]

مریم

نام علمدار سپه آيد به گوشم انگار من عمري به او حلقه به گوشم جانم بلرزد هر مي گويد «ابوالفضل» سرّي ست خود بنهاده در اعماق گوشم ايام سوگواري تسليت باد .

لاک پشت پبر

با سلام از خواندن این پست بسیار لذت بردم.... متاسفانه کم کتاب می خوانم اما قلم جلال را دوست دارم.... اساسا هر توصیف ساده و بی آلایش و زمینی رو دوست دارم ممنون پایدار باشید

بهارهای پیاپی

عاشق کارهای جلال بودم. هنوز هم هستم. 3واحد تاریخ ادبیات ایران داشتیم. با هزار دعوا موضوع تحقیقم شد جلال آل احمد. استادمان قبول نمی کرد. می گفت می ترسم خوب کار نکنی حق جلال ادا نشود. آخر ترم استاد گفت خوب شد این ترم شرمنده ی جلال نشدیم. سبک جلال بیشتر از چیزی که فکر می کردم تاثیرگذار بود. بین افرادی که آثار جلال رو با جدیت دنبال می کنند کمابیش اثری از سبک جلال دیده میشه اما ماندگار نیست و چه خوب که ماندگار نیست. هیچکس جلال نمی شود و البته هیچکس نباید جلال شود.

شبیه خودم

من به خاطر کارم باید چند خطی راجع به جلال بنویسم.

یاس

باید عاشق شد و خواند باید اندیشه کنان بر سر کوه رفت و نشست انجا کسی می گذرد، می خواند و ترا دوست دارد .