بر سر دو راهی !

 

بین شاعر و نویسنده ای که عضو این یا آن ، یا تعدادی انجمن و گروه و دسته است ؛ و شاعری که به هیچ گروهی بستگی یا به اصطلاح وابستگی ندارد چیست ؟ سریعا" قضاوت نکنیم ! من هیچگاه عضو هیچ انجمن و گروه و دسته و حزب و دفتر و دستکی  نبوده و نیستم؛ و یکی از مهم ترین دلایل عدم موفقیٌت من در صحنه های اداری ( و گرفتن پست و مقام ! ) – و به طور کلٌی اجتماعی ، به ویژه اقتصادی و حتی فرهنگی ... همین اشتیاق به « مستقل » عمل کردن است . بسیاری از شاگردانم وزیر و وکیل و نظایر آنها شده اند و من همچنان یک کارمند دست به دهن هستم ؛ و البته از این که وزیر و وکیل نشده ام کوچکترین گله و شکایتی ندارم . چون معتقدم هرکس هرچه که هست خودش خواسته است که آن باشد ؛ در طبیعت اوست ...

مهرداد اوستا که او هم مثل من کارمند و در سال 1363 در یکصدمتری محل کار من شاغل بود سروده است :

من عاشق تنهائیم ، سرگشته شیدائیم

دیوانه رسوائیم ، تو هرچه می خواهی بگو !

امٌا این آزادگی دارای یک حسن است و هزاران عیب تجاری و... .

به گمانم سال 1342 بود که برادر بزرگترم پس از آنکه دیپلم ادبیش را گرفت یکی از کتاب های درسیش بنام « تاریخ ادبیٌات ایران و تاریخ شعرا » ، تالیف حسین فریور و منتشره در سال 1339 را که دائما" از وی قرض می گرفتم به من بخشید . در صفحه ی آخر آن کتاب و چون نتیجه گیری در تاریخ شعر پارسی آمده بود :

« عدٌه ای نیز در این اواخر به تقلید محض و کود کورانه از ادبیٌات اروپائی ، اشعاری به اوزان هجائی می سرایند و به قول خود می خواهند تحوٌلی در شعر و ادبیٌات به وجود آورند . ولی چون پایه و مایه ای ندارند ، کاری از پیش نخواهند برد »

نه تنها این مطلب در سراسر کشور تدریس می شد ؛ بلکه اکثر قریب به اتفاق دبیران ادبیٌات دبیرستانها نیز معتقد به نثر و نظم کلاسیک بودند ، مگر گروهی انگشت شمار که از فریدون توللی و نیما و فریدون مشیری گفتگو می کردند ... . در طرف مقابل هم بودند شعرا ، محافل ادبی و مطبوعاتی که سرودن شعر کهن ( کلاسیک ) را نشانه ای از عقب ماندگی و واپسگرایی معرفی می کردند !

پس نخستین سؤالی که برای یک شاعر نوجوان و جوان پیش می آمد این بود که چگونه باید شعر گفت که نزد مردم ، در دراز مدٌت ، معقولتر و محبوب تر و مطلوب تر باشد ؟

تصوٌر نکنید که در آن روز و روزگار از ادیب الممالک فراهانی – ادیب پیشاوری – ایرج میرزا - ، و به خصوص عارف قزوینی – فرخی یزدی – پروین اعتصامی – ملک الشعراء بهار – رهی معیٌری – امیری فیروز کوهی – عماد خراسانی – شهریار – و... نامی نبود . برعکس ! امٌا نیما – فروغ – شاملو – کسرایی – سپهری – اخوان ثالث – مشیری – و ... همچنان در سایه بودند ... و نه در محافل دانشجوئی ... مسئله من این بود که گاهی اشعاری می سرودم که نهایتا" نیمی از شعر به صورت نو و نیمی دیگر به صورت کهن در می آمد ! .

نزد بسیاری از شعرا و ادبای آن زمان این مسئله را مطرح کردم که قبل از هرچیز با خنده آنها مواجه شدم و آنگاه جواب استاد محمٌد پروین گنابادی بیش از سایرین به دلم نشست . اوٌل یکی از آن شعرها را بخوانید :

گفت : مجنون توام

گفت : خوب ، باش !

گفت : دلخون توام

گفت : خوب باش!

گفت : کامم ندهی ؟!

گفت : دهم

گفت : عجٌل صنما !

گفت : به جاش

گفت : جایش چه بود ؟ کی ؟ و کجا ؟

گفت : وقت گل نی در هرجا !

بردلش جان و دل من بودی

وعده اش « بر سر خرمن » بودی

عهد و پیمان و وفا کی بودی

گوش گل ها شنوا کی بودی

....

خوب ، حالا لطفا شما نظر خود را بنویسید ! تا بنده هم پس از کسب لااقل پنج پاسخ ، گفته استاد پروین گنابادی را در اینجا عرض کنم !

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دردانه

استاد،این سروده تان واقعا زیبا بود ...وزنی روان بود در سادگی واژه ها و مهمتر حس و اندیشه ارزشمند آن .آموختم از قلم تان چون همیشه ..سپاس

بهارهای پیاپی

سلام استاد من که تخصص نظر دادن ندارم اما زیاد دیده ام شعرهایی مثل شعر شما را البته بیشتر در دنیای اینترنت و وبلاگنویسی. مثلا خود من گاهی وقتا دارم یه چیزهایی می نویسم یدفعه می بینم یکی دو جمله با آرایه های بدیعی و بیانی و حتی با وزن و قافیه هم توی متنم آورده ام. اما اینکه شما شعر کهن و نو را یکجا می آورید خب لابد عمدی است و هدفی دارید.

قطره های آبی

سلام جناب آیت اللهی تاخیرم را ببخشید. در مورد موضوع این بار شما من هم واقفم که امروزه زیاد دلچسب جوانها نیست که حالا بیایند و شعر مثلا نظامی و سعدی و...امثالهم را بخوانند. اونها شعری را دوست دارند که در عین سادگی مطابق با او ضاع زمانه و احساس درونشون در حال باشد. بنابر این شاعر هم باید قادر باشد در عین رعایت این مسایل شعر بسراید. البته ماندگار بودن شعرش بستگی دارد به توانائیش و معلومات ادبی. اگر بتواند با زبان شعر سنتی باشد چه بهتر وگرنه با شعرآزاد که زیبایی کلام و خوش آهنگ بودن عبارات در آن رعایت شود فکر کنم بشود موفق بود. این فرم هم که سنتی و قافیه دار را با نو مخلوط کنیم جالب خواهد شد البته اگر بندهای شعر را در کنار هم خوب بتوان چید . ایام خوش

عکث مکث

به نظر حقیر شعرتان در ابتدا خیلی سنگین شروع شده اما در ابیات پایانی خیلی روان سروده شده البته فقر دانسته های من خیلی بیشتر از آنست که بتوانم نقد و نظری بر شعرشما داشته باشم بیشتر برای آن بود که نظری بر نظرها افزوده شود تا نظر استاد گنابادی را بدانم ..

یزدی پناه

با اینکه به شعر و ادبیات علاقه دارم اما چندان آشنایی با نقد شعر ندارم اما بشدت مشتاقم نظر استاد را در رابطه با شعر تان بدانم ..

صلا

سلام پدرجان! به شدت به یاد میزان های تئوری موسیقی افتادم و اینکه چقدر دلنشینه وقتی موسیقی ای گوش بدی که در اون میزان مرتب عوض می شن و شکسته می شن. نمونه ش قطعه ی «رقص باد» اثر اردوان کامکار.

نسیم

اولا که سال نو مبارک. سال سبزی در پیش داشته باشید من خیلی از قواعد وزن چیزی نمی دانم اما به نظرم این شعر در وزن می لنگد(البته جسارت بنده را می بخشید) شعر نو هم حتی اگر وزن به آن شکل کلاسیک را نداشته باشد اما وزنی دارد که من اسمش را می گذارم کلمات آهنگین. این را نوشتم تا زودتر بشود 5 تا نظر استاد را بخوانیم. وگرنه من را چه به این کارها

اثیره

سلام بزرگوار عامه مردم فرصت و حوصله چندانی برای شنیدن و خواندن حرف های بزرگ و پیچیده و مبهم را ندارند.نوشتن شعر یا رمان برای بعضی تفریح؛درد دل یا وسیله تفاخر و ...اما برای بعضی یه رسالته کار بزرگی که هر کس از عهده اش ساخته نیست .با خوب نوشتن رمان یا شعر میشه پایه های فرهنگ اصیل را محکم کرد میشه بدی را کم رنگ کرد میشه به خوبی ها پروبال داد شعر خوب نوشتن در فضای سایبر یا روی کاغذ فقط برای امروز نیست ماندگار است برای همه نسل ها ...

گل یاس(زهرا)

سلام به استاد عزیزم. سال نوتون با تاخیر مبارک. با عرض معذرت و شرمندگی شعرتون کمی ابتدایی و موضوعش تکراریه. جسارت منو ببخشید. من براساس دانش اندکی که در دوران دانشجویی آموختم نظر دادم.

http://khaneipedar.persianblog.ir/

شعر انتقال احساس نویسنده است که درظاهر به ساده ترین شکل آن صورت گرفته ولی درباطن بار احساسی و علمی فراوانی باید درآن وجود داشته باشد . شاعر باید مخاطب شناس و واژه شناس خوبی باشد تا از بین انبوهی از کلمات گزینه صحیح را انتخاب کند تا از انبوهی از مخاطب ، آشنایان خود را بیابد . هم نوشته ها و هم اشعار شما ستودنیست من شعر رابیشتر دوست دارم چون نوعی زیرکی درآن نهفته است اما از انجا که شما نوشته های رئال خود با عشق بیشتری می نویسید بیشتر به دل می نشیند و علاقمندان زیادتری هم باید داشته باشد.[گل]