دیکته یا املاء (5) : نه تنها بی فایده ، بلکه زیانبار و یاس آور

 

قبلا" نوشتم که املاء  چون حاصل تفکری مورد قبول جامعه ، و بنابر این « اجتماعی » است ؛ از انشاء که غالبا" « انفرادی » است مهم تر است .

به علاوه ، ابتدا باید « کلمات » را صحیح نوشت و آنگاه به درست و زیبا نوشتن « جملات و عبارات » پرداخت .... امٌا چه کلماتی ؟

نوشتم که یادگیری کلماتی که تقریبا" در طول عمر به کار ما نمی آیند چه فایده ای دارد ؟ ! ؛ فایده ای که ندارند هیچ ! بلکه وقت و هزینه صرف شده برای آموزش را نیز هدر می دهند ؛ و این ضرر منحصر به زمان نوشتن دیکته نیست ، بلکه به طور کلی دانش آموز را از هرچه که به نام دیکته و پایه ی ادبیٌات است فراری می دهند .

متن دیکته باید « متناسب روز » باشد ، و حتی اگر فقط قصد عبرت آموزی دارد « قابل فهم » باشد .

« قابل فهم بودن » موضوعی بود که بالاخره مورد قبول دبیر ادبیٌات ما قرار گرفت و دیکته شماره 3 ما را از متن زیر انتخاب کرد :

« امٌا صاحب دنیا به عین عنایت حق ملحوظ است ، و به حلال از حرام محوظ . من همانا که تقریر این سخن نکردم و برهان و بیان نیاوردم . انصاف از تو توقع دارم : هرگز دیده ای دست دعائی بر کتف بسته ، یا بینوائی در زندان در نشسته ، یا پرده معصومی دریده ، یا کفی از معصم بریده ؛ الٌا به علٌت درویشی . شیرمردان را به حکم ضرورت در نقب ها جا گرفته اند ، و کعب ها سفته ، و محتمل است از آنکه یکی از درویشان نفس امٌاره طلب کند ، چون قوت احصانش نباشد به عصیان مبتلا گردد ... »

انصافا" شما خواننده گرامی ، حتی اگر دوره کارشناسی ادبیٌات را هم به صورتی متداول گذرانده باشید از این متن چقدر می فهمید ؟! . متنی که نه تنها بیفایده ، بلکه زیانبار و کاملا"یاء س آور است .

 

/ 22 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
http://khaneipedar.persianblog.ir/

از آشنایی با شما خوشحالم . نوشته های ارزشمندی دارید بخصوص اینکه بسیاری موضوعاتی که انتخاب کردید نو و از زاویه ای متفاوت است.

مریم توفیقی

سلام بر شما چه زندگی پرباری تا به الان داشتید. خوشا به حالتان. دغدغه هایتان را دوست دارم چون شبیه دغدغه های خودم است. ممنونم بخاطر حضور پرمهرتان در کوچه های اردیبهشتی ام ...[گل]

قطره های آبی

سلام و تشکر از شما برای جوابیه زیر نویس. البته من زیاد جوان نیستم . کتابهای بسیاری مطالعه کردم و شاید هم میان آنهااز لامارتین هم خوانده باشم اما الان یادم نیست .حتما که به سفارش شما عمل خواهم کرد اگر کتابی پیدا کنم تا ببینم فرم نگارشم تا چه حد شبیه هست. ضمنا تشکر بخاطر لینک. شما هم با احترام در پیوند دوستانم قرار گرفتید.البته لیست لینک وب من با کلیک بر زیر تصویر قالب قابل دیدن است. بدرود

قلم نگار

سلام آدم عجیبی هستید ولی دل خوشی دارید...در ضمن هنوز املاتون میلنگه!؟:و به حلال از حرام محوظ همیشه خوش باشید

احمدی

سلام . ممنون از لطف و بزرگواریتان . چقدر خوبست این همه تجربه و تلاش و پشتکار ... هرچند لذتی که در نوشتن است قابل تعویض با هیچ چیز نیست. املائی که انتخاب نمودید علاوه بر سنگینی و سخت فهمی به تصور من دو غلط املائی نیز دارد. یکی به حلال از حرام (محظوظ) باید درست باشد و دیگری چون قوت احصانش ( احسانش) . اما اینها مهم نیست . مهم شرط سنگینی است که برای من گذاشته اید . زیبا نوشتن ! البته زیبا نوشتن شاید زیاد سخت نباشد. آنچه که سخت است سختی ها وتلخیهارا زیبا نوشتن است... بهرحال ممنون .

نسیم

برایم جالب بود نوشته های کسی را بخوانم که یک نسل از من جلوتر است. جای نسل شما اینجا واقعا خالی بود

انسیه موسویان

سلام.از حضورتون ممنونم. با نظر شما درباره املا کاملا موافقم.املا هم مثل مشق شب در نظام آموزشی ما معضلی است.

Persian Friends

چقدر شما علاوه بر کار بیرون در کارهای خانه نیز مشارکت می کنید!

میترا

سلام ...ممنون از لطفتون ....خیلی خوشحال شدم از حضورتون....[گل].........تا حالا بهش فکر نکرده بودم!!!خب چه فایده ای داره که بدونیم ملحوظ چه جوری نوشته میشه ..!جالب اینجاست توی کنکور سراسری هم چند تا تستش غلط املایی کلماتی هست که هیچ کاربردی نداره!!!بعد همین چند تا تست کلی توی سرنوشت آدم تاثیر داره !!!؟[ناراحت]

سعیدی راد

سلام برادر. ارادتمندم. سر می زنم و بهره می برم.