به مناسبت سالروز تولد نیما یوشیج بنیانگزار شعر آزاد در ایران

 

نیما یوشیج ، و شعر نیمایی

شما می گوئید ؛ و مخاطب شما می شنود . شما می نویسید و مخاطب شما می خواند . این نوشته ، نثر است . امٌا شعر ؟ ... تفاوتش این است که وزن دارد ، آهنگ دارد ، و از این نظر زیبا است . امٌا زیبائی شعر به وزن آن تمام نمی شود ؛ شعر زیبااست : در کلمات ، در جملات ؛ یا به کلٌی در عبارات . کلمات زیباتر ، شعر را زیباتر می کند ؛ و اگر ظرافتی در آنها باشد چه بهتر .

چه بسیار کتاب ها که نوشته اند ؛ امٌا شعر نشده اند . فردوسی – مولوی – سعدی – حافظ – وحشی – صائب -  هاتف – قائم مقام – فرخی – نیما -  شاملو – فروغ – اخوان تالث و... را خوانده ایم ، امٌا قابو سنامه ، بدایت الادب و..و.. را نه .

شعر ، زیبا است ، پیامش موجز است ، نغز است ، و از زندگی همه ی مردم : قرن های قرن می ماند ؛ و تکرار می شود . سعدی را بنگرید :

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار اند

تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری

همه ما این را شنیده ایم ، بارها خوانده ایم ، و از آن مثال ساخته ایم .

حال پس از قرن ها بنگریم . پس از حدود پانصد سال ، وسروده ای از نیما را :

می تراود مهتاب

می درخشد شبتاب

نیست یکدم شکند خواب به چشم کس و لیک

غم این خفته چند

خواب در چشم ترم می شکند .

و اینجا ؟ . شعر ، شعری به زبان دیگر ، به زبانی بی قید و بند ردیف و قافیه ، یا نه آنچنان در قید آنها ؛ آزاد : « شعر آزاد » .

نیما شاید سعدی زمانه خود باشد ؛ امٌا به زبانی نو : « شعر نو » .

شیخ اجل ، سعدی شیرازی ، می فرماید :

خواب نوشین بامداد رحیل

بازدارد پیاده را زسبیل  

سعدی این « خواب » را بلافاصله پس از آن « غفلت » نیاورده است ؛ و فقط به شعر نیاورده است .؛ شعری است حاصل یک حکایت در گلستان . و امٌا نیما به دنبال همان شعر ، بدون توسٌل به نثر و بی هیچ فاصله ای می سراید :

نگران ما استاده سحر

صبح می خواهد از من

کز مبارک دم او آورم این قوم به جان باخته را بلکه خبر

شعر ارتباط است ، زبان است ، پیام است ! ؛ و امٌا : وزن دارد ، و شاید که قیافه هم داشته باشد . زیبا است . چون یک نقاشی ... دلنشین است ، و برخی از کلماتش ، ملودیهایش ، شاید بیشتر ! . کوتاه است ، نغز است ؛ و از زندگی ... انتقاد می کند ؛ و اینجا است که شعر از « دلگویه » ، « دلنوشته » ، و « عشق » بیرون می آید و رسالت می یابد ؛ رسالتی برای جامعه : باز گویه زشتی ها .

شعر شرحی است از زشتی ها به زبان زیبا ؛ از زشتی ها به سوی زیبائی ها ؛ از سیاهی ها به سپیدی ها و روشنائی ها و شاید از اینجا باشد که گفته اند « شعر سپید » ؟!

شاعر ، احساساتی است زود رنج است ، نازکدل است و برعلیه هرچه که سیاهی است . در « دنیا » ئی که به معنی « پستی » است ؛و در هر جامعه ای از این دنیا ، می رنجد . شاعر زشتی ها را می بیند ، در جامعه ، در شهر ، در ... دنیا ، و حتی در سراسر جهان ( کیهان ) ؛ در مقابلشان بر می خیزد ، و می ایستد ، تا دست کم آنها را بشناسد ، و بشناساند .

سعدی شیرازی می گوید :

با سیه دل چه سود گفتن وعظ

نرود میخ آهنین در سنگ

... و نیما می سراید :

در جگر لیکن خاری

از ره این سفرم می شکند

نازک آرای تن ساق گلی

که به جانش کشتن

و به جان دادمش آب

ای دریغا به برم می شکند  

سعدی را رها کنیم که در هر زمینه ای شعری دارد ؛ به نیما یوشیج بازگردیم و به زمانه ی وی ، نزدیک به زمانه خودمان . شاعر بدبین است ، یا پرتوقع ؟ یا هردو ؟! . دنباله ی شعر« اشک مهتاب » نیما را بخوانیم :

دستها می سایم

تا دری بگشایم

برعبث می پایم

که به در کس آید

در و دیوار به هم ریخته شان

بر سرم می شکند .

ساختاری که نیما می گوید همان « در و دیوار به هم ریخته » جامعه ای است که مسؤولیٌت نمی شناسد . پاسخ نمی دهد و حتی بر سر شاعر ، بر سر صالح ، بر سر پیامبر گونه ای که خوشبختی ایشان را آرزو می کند خراب می شود.

شاعر تنها میماند ؛ در مقابل جامعه ، در مقابل دهکده :

می تراود مهتاب

می درخشد شبتاب

مانده پای آبله از راه دراز

بر دم دهکده مردی تنها .

امٌا از پا نمی ماند ، باز می گردد ، باز می گوید و باز می سراید :

کوله بارش بر دوش

دست او بردر، می گوید با خود ؛

غم این خفته چند

خواب در چشم ترم می شکند

/ 23 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صلا

سلام پدرجان اینا قسمتی از دل دردهای کاکا حسینه: ...آن روزها میلیونها مشغله ی دلگرم کننده در پس انداز ذهن داشتم.از هیئت گلها گرفته تا مهندسی سگها.از رنگ و فرم سنگها گرفته تا معمای بارانها و ابرها. از سیاهی کلاغ گرفته تا سرخی گل انار همه و همه دلمشغولیهای شیرین ساعات بیداریم بودند. به سماجت گاوها برای معاش زمین و زمان را می کاویدم و به سادگی بلدرچین ها سیر می شدم. گذشت ناگزیر روزها و تکرار یک نواخت خوراکیهای حواس توقعم را بالا برد.توقعات بالا و ایده های محال مرا دچار کسالت روحی کرد.و این در دوران نوجوانیم بود. مشکلات راه مدرسه در روزهای بارانی مجبورم کرد به خاطر پاها و کفش هایم به باران با همه ی عظمتش بدبین شوم.و حفظ کردن فرمول مساحت ها اهمیت دادن به سبزه قبا را از یادم برد. هر چه بزرگتر شدم به دلیل خودخواهی های طبیعی و قراردادهای اجتماعی از فراغت آن روزگار طلائی دور و دورتر افتادم. این روزها . احتمالا تا همیشه مرثیه خوان آن روزها باقی خواهم ماند. تلاش می کنم به کمک تکنیک بیان و با علم به عوارض مسموم زبان آن همه حرکت و سکون را بازسازی کنم...

قطره های آبی

سلام جناب آیت اللهی ببخشید که در نظر قبلی ام فراموش شد که متقابلا من هم عید سعید غدیر خم ، سالروز ولایت حضرت علی(ع)را خدمت شما تبریک بگویم. عیدتان مبارک

دردانه

سلام و درود استاد بزرگوار.... از شاعری سخن به میان آوردید که همیشه در بطن سروده هایشان آن نگاه ظریف به جامعه را می بینم ....هنر سرودن آلام در قالب سروده .....چه نیکو گفتید از رسالت شعر ...بافتن واژه ها به هم کار ساده ایست اما نقشی ماندگار را بافتن همان اصل سرودن است آنجه که در اشعار نیما یوشیج هست و آن را ماندگار نموده

دردانه

عید بر شما مبارک و مهنا استاد بزرگوار در پناه مهر الهی موفق باشید ...[گل]

ناهید

سلام با پستی جدید بالاخره اومدم لطفا" سر بزنید

اثیره

درود آقای دکتر آیت اللهی با نوشتن مسافر احساس سوگواری داشتم . عزدار شدن فقط از دست دادن عزیزی نیست که از نظر فیزیکی و یا جسمی کنار ما نیست گاه سوگواری به خاطر احساسی که داشتی مرگ اندیشه ، مرگ روح ، مرگ باور، مرگ رویا ... در مرگ یاری ننشستم و منزوی نیستم .این مرگ یار نیست ،مرگ عشق نیست، مرگ اندیشه ... یادآوری آرزوها و اهداف و بازی خوردن ها رنج آور است .با نوشتن ما خود را محک میزنیم. سپاس

علی رشوند

سلام استفاده کردیم از مطالب نیماو جمال زاده یکی پدرشعرنو دیگر پیشکسوت داستان نویسی درایران

مامان نازدونه ها

[چشمک][گل]سلام استاد خوبی؟. گفتم شاید دلتنگ نبودنم بودی برا همین اول بار اومدم برا شما کامنت گذاشتم

مامان نازدونه ها

استاد وقتی شما همه گفتنی ها رو در مورد نیما مینویسین همراه با شعر دیگه جای کامنت نوشتن برا ما میذاری

مامان نازدونه ها

سلام سلام خوبی؟ خوشم میاد با این جوابی که دادی بهم انگیزه میدی که برم واشعار این شاعره محترمه رو سرچ کنم وبخونم