هنر برتر از گوهر آمد پدید

 

 

 

 

 

هفتم شهریور ؛ یکسالگی مان مبارک ...

 

سلام مجدد

ببخشید که مدتی نتوانستم بنویسم  و مزاحم چشمان زیبایتان بشوم . آلودگی هوا ، آلودگی فضا ، آلودگی غذا ، و... همه دست به دست هم داد ند تا مرا به عزا بکشانند ... و آنهم عزای فعالیت پژوهشی - اداری که برایم عزیز بود ؛ و حداقل خدمتی که از دست من برای مردم و میهنم برمی آمد . تقاضای بازنشستگی کردم ؛ پذیرفتند و به قول خوزستانی های خونگرم و خون داده و خانه داده و خدا می داند که چه ، و چه ، و چه ... : خلاص! .

منتهی میدانید :

نوشتن بنا به « منطق » نیست که می بایست هر یکشنبه در خدمتتان باشم و چون یک سری فرمول ریاضی بنگارم .

نوشتن بنا بر « احساس » است ؛ که این احساس هم باید « زیبا » باشد تا نوشته ای در خور دوستان پدید آورد ، و نه تنهاکمنامه و غمنامه ی زندگی . زیبائی عصاره ی « هنر » و بنابر این « ادبیٌات است » ؛ و اگر به قول مولانا جلال الدین بلخی :

از « محبٌت خارها گل می شود » ...

« محبٌت » ( دوستی وعشق) از « احساس » است .

از « ادب » است...

از « رابطه ی اجتماعی مثبت  » بین افراد و آحاد جامعه است

از « رابطه ی اقتصادی مثبت و عادلانه » بین ...

از رابطه ی توسعه و تعالی و ترقی و هرچیز دیگر ...

اینجا است که « زیبا بینی » و « محبٌت » سبب پیشرفت جامعه و کشور می شود . 

منتهی در ادبیٌات که حوزه ی فعالیٌت این وب است « محبٌت » ممکن است از احساس هم نباشد و از « مصلحت » ، جامعه گرائی و ترقیخواهی باشد که به آن « ادب » می گوئیم و جمعش می شود : ادبیٌات .

ادبیٌات یعنی روابط خوب ، زیبا ، مثبت و پسندیده

ادبیٌات ، نخستین ، زیربنائی ترین ، ومهمترین ابزار دست بشر در ساخت و پیشبرد یک جامعه آرمانی است .

ببینید !

علوم اقتصادی در راه « سود » هرچه بیشتر است

جامعه شناسی در حوزه ی « تامین و امنیٌت » هرچه بیشتر است .

ادبیٌات ، بنا به تنظیم و استحکام روابط اجتماعی و اقتصادی ، این هردو را تامین و تضمین می کند :

هنر برتر از گوهر آمد پدید

ادب ، متضمن فایده و برعلیه ضرر و زیان است . به قول سعدی :

هرکسی را نتوان گفت که صاحبنظر است

گل بی خار جهان مردم صاحب هنر اند .

حالا ادبیٌات چیست ؟ و ادب کدام است ؟ اگر دوست داشتید ودر یادداشت بعدی حضور انورتان عرض می کنم . شاد باشید ؛ و لی نه به آن معنی شیدا! .

/ 35 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دلیله

درود بر شما جناب باز نشسته کم پیدا رسم ادب حکم میکرد به دوستان قدیم هم یه سری بزنیم [گل]

باغبان

سلام استاد! چند روز بود دلم شدید هوای وبلاگتونو کرده بود! امروز بالاخره مراد حاصل شد. تو رو خدا حرف از مریضی و بازنشستگی و پیری نزنید! شناسنامه آدم زیادی دروغگو هست دلتون جوونه! عکس گوشه سمت چپ همیشه پر از انرژیه برام! خیلی خیلی مواظب خودتون باشید.

اقبالدوست

پاینده باشید استاد آیت اللهی /امیدوارم همچنان بنویسید و آموزش بدهید / یا حق

شب مهتابی

در زمان سلطان محمود می‌کشتند که شیعه است، زمان شاه سلیمان می‌کشتند که سنی است، زمان ناصرالدین شاه می‌کشتند که بابی است، زمان محمد علی شاه می‌کشتند که مشروطه طلب است، زمان رضا خان می‌کشتند که مخالف سلطنت مشروطه است، زمان پسرش می‌کشتند که خراب‌کار است ، امروز توی دهن‌اش می‌زنند که منافق است و فردا وارونه بر خرش می‌نشانند و شمع‌آجین‌اش می‌کنند که لا مذهب است. اگر اسم و اتهامش را در نظر نگیریم چیز...ی عوض نمی شود : در آلمان هیتلری می کشتند که یهودی است، حالا در اسرائیل می‌کشند که طرف‌دار فلسطینی‌ها است، عرب‌ها می‌کشند که جاسوس صهیونیست‌ها است، صهیونیست‌ها می‌کشند که فاشیست است، فاشیست‌ها می‌کشند که کمونیست است‌، کمونیست‌ها می‌کشند که آنارشیست است، روس ها می‌کشند که پدر سوخته از چین حمایت می‌کند، چینی‌ها می‌کشند که حرام‌زاده سنگ روسیه را به سینه می‌زند، و می‌کشند و می‌کشند و می‌کشند.... و چه قصاب خانه‌یی است این دنیای بشریت ....

شعر زلال

اطّـلاعیّــــــــــــه دومین فراخوان جهانی شعر زلال بنـام خــدا خداوند شاه و گدا عزیزی که جان ِ مرا خلق کرد توکّـل دریـن ابتـدا بدان مقتدا ضمن سلام و احترام بر خدمت اساتید و شعر دوستان عرصه ی هنر و ادبیّات . چنانکه عالمان و ناظران فعال در اینترنت مستحضرند ، سبک زلال در دوّم بهمن ماه سال یکهزارو سیصدوهشتاد وهشت هجری شمسی با اراده ی الهی بر دنیای ادبیّات تحویل داده شده است و اکنون شاهد انتشار موفق آن در نقاط مختلف جهان هستیم. لذا به همین مناسبت سالگرد تولد « شعر زلال » درماه بهمن سال جاری (نود و یک هجری شمسی) به مدت یک هفته به صورت اینترنتی و زنده برگزار خواهد شد و در این مدت و به همین مناسبت: اولاً – سبک بودن شعر زلال با مطلبی اختصاصی از دادا بیلوردی به اثبات خواهد رسید(ضمن تعریف دقیق سبک و توضیح مفصّل انحراف از هنجار). ثانیا - منتخبین این دوره و زلالسرایان ماهر و پایدار جهان با نام و نشان و نمونه ی زلالهایشان ضمن نمایش درسایتهای اختصاصی ادبیات ،بعنوان تقدیر به تاریخ ادبیّات جهان معرفی خواهند شد . ثالثاً- زلالهای منتخب این دوره بر کتاب ( دیوان زلال ) وارد و جهت طی مراحل چاپ به اداره ی محت

اثیره

سلام استاد روز شعر و ادب پارسی بر شما گرامی باد [گل][گل][گل]

رسول اميري

سلام.به روزم و مهمان كوچه ماباش!

هدیه ارجمند

سلام و عرض ادب.... به روز هستم ومنتظر حضور ونظر محترم شما... یاعلی...

نسیم

وهابیت منشاساخت فیلم موهن علیه پیامبر اکرم (ص) http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7047