هم دکتر علی شریعتی و هم ویگن در دریان

 

 هم دکتر علی شریعتی ، و هم ویگن در دریان

 

بگذارید نمونه ای از مردم جامعه خود در 1335 - 1355 باشم ؛

 

امٌا صادق ....

 

 

 

با خود فکر می کنم که اگر دکتر علی شریعتی و ویگن هم اکنون زنده بودند امری طبیعی بود و هشتاد - هشتاد و پنج سال بیشتر نداشتند ، در صورتی که سالهاست رفته اند . از طرف دیگر وقتی فکر می کنم که خودم ، که هرگز چنان علم ، هنر و شهرتی هم ندارم در قریب به هفتاد سالگی از پس پاسخگوئی به کامنت های سروران و یزرگان و دوستانم بر نمی آیم ! با خود میگویم لابد مشیت الهی بوده است . برخی ممکن است بگویند شریعتی کجا و ویگن کجا ؟! ، چه ربطی بین این دونفر ؟! ( که امروز ، دوم آذرماه ، سالروز تولد هردو است ) .
بنده کمترین حدود 50 - 60 ساعت آثار شریعتی را خوانده ام و یکبار در حسینیه ارشاد پای سخنرانیش ایستاده ام و حدود پنجاه - شصت ساعت هم در باره اش نوشته ام یا سخنرانی ( کنفرانس - سمینار ) داشته ام . امٌا فکر می کنم به همین حدود هم از موسیقی و صدای زیبا و در عین حال شاد و مفرٌح ویگن استفاده کرده ام و مسلما" چندبرابر این ساعات بر عمر من افزوده است ؛ بسیار بیش از ذبیحی ... و حتی یادی چند دقیقه ای هم از او نکنم ؟!!! .
شانس داشته ام ؛ شانسی تقریبا" باور نکردنی ....  دانشمندان و هنرمندان و به طور کلی مشاهیر بسیار زیادی را قبل از انقلاب دیده ام و با تعداد بسیاری از آنان محشور بوده ام . اگر علی شریعتی را هیچگاه از نزدیک ندیده ام و همکلام شوم ، برعکسِ آن ، در سال 1355 که پژوهشگر فرهنگی رادیو - تلویزیون ملی ایران بودم ، به خصوص ظهرها و موقع ناهار در رستوران سازمان ، بسیار با مشاهیر آن زمان ایران مواجه می شدم ؛ و یکی از آنان ویگن دردریان ، باصطلاح سلطان جاز ایرانی ، بود که جواب سلام مرا بامهربانی و بدون تکبر و تفرعن ( که هم اکنون از قیافه برخی از آقایان می بارد ، و انگار حالا به ما خدمت کرده اند یا هر چیز دیگر ، دنیا را از ما طلبکارند و حتما" باید در راه جاه و مقامشان جان ناچیز خود را نثار کنیم !؟ ... ) و به مفهوم واقعی کلمه ، اسلامی میداد . خواننده ای که امروز هم مورد قبول است و به ما زندگی و زیبائی می بخشید و نه برعکس ! .
شما که پنجاه سال قبل و « بارون بارونه ... » را به یاد نمی آورید ... به یاد می آورید ؟ . 

/ 0 نظر / 238 بازدید