سب عید است و یار از من چغندر پخته می خواهد !

از نمک نیوز

از برگ چغندر تا یارانه !

« مسئله » بیشتر در ریاضیٌات و علوم ریاضی مطرح می شود

« موضوع » که شامل مسئله هم می شود عمومیٌت دارد . در غرب برای موضوعات گیرا که چه در ادبیٌات و چه در روزنامه نگاری در جلب توجٌه خوانندگانی هر چه بیشتر مؤثر بوده باشد « سوژه » می گفته اند ؛ و هنوز هم می گویند . این سوژه نزد فارسی زبانها و به ویژه روزنامه نگارها به « مطلب » ترجمه شده است .

دومین مطلب ! ، این که میخواستم امروز چیزی را برایتان بنویسم که بعدا" فکر کردم شاید برای آغاز سال نو مناسب نباشد .

سومٌین مطلب اینکه یک سایت جدٌی نباید به شوخی و فکاهی و حتی طنز کشیده شود ؛ امٌا اگر « اصل مطلب » جدٌی باشد ، چطور ؟

ببینید ! من یک شعر را دوره دبیرستان خواسته ام بگویم ! ، امٌا نتوانسته ام تمامش کنم ! در دوره تحصیلات دانشگاهی آن را تمام کرده ام ، امٌا از آن راضی نبوده ام ، همینطور آن را تا 1356 و بعد هم از یکماه قبل به اینطرف آن راحکٌ و اصلاح و تصحیح و تکمیل که همان ویرایش باشد کرده ام و هنوز هم راضی نیستم ؛ امٌا حالا که عید است ؛ و موسم شادی بدنیست برایتان بنوبسم که....منظورم شعر زیر است :

 

« شب عید است و یار از من چغندر پخته می خواهد

خیالش می رسد من گنج قارون زیر سر دارم » (1)

... و این طنزی است که یک شاعر سروده ست ، و

    یکی خوانده ست ، با آواز خوش !

        و هردو ؟! مردمی عادی !

 

سرودی بهر مردم که

    و شاید

همیشه بی سواد و فاقد فرهنگ ؟ می باشند...

 

« چه زیبا ! ، دلنشین ! » حرف « من »

    و « او » و « شما » اینجا است :

« خیالش می رسد من گنج قارون زیر سر دارم » !!!

    ندارم من !

        ... و یار از من چغندر پخته می خواهد !

 

من یارانه خور فرقی نمی بینم میان سکٌه و « برگ چغندر » (2) را !

نه دارم این ! نه دارم آن !

چه فرقی می کنند اینها ؟

چغندر می تواند عیدی نوروز ما باشد !

(1)   ترانه – آوازی است مربوط به زمان قبل از تولٌد بنده که سالها برسر زبان مردم عادی و به اصطلاح مردم کوچه و بازار بوده است ؛ و این به مفهوم مقبولیتش نزد خلائق و این است که حرف دل خود را در آن یافته اند .

(2)   « برگ چغندر » سمبل بی ارزشی در چهل – پنجاه سال قبل بود و هنوز هم برخی از این اصطلاح استفاده می کنند .

پ . ن : با تشکر بسیار زیاد از میترا که نوشته است ، و درست هم نوشته است ،که این شعر را ایرج در ترانه ی « اومدم ، از هند اومدم » در فیلم گنج قارون خوانده است . امٌا من هنوزهم تصوٌر می کنم که این شعر را در کودکی حدود شصت سال پیش شنیده ام و شاید هم چیزی نظیر آن بوده است ؟!

/ 20 نظر / 172 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شب باراني

من زنم... هم زندگی... هم نان... هم حضور عشق و مستی... در میان جان.... در کجا جا مانده فردوسی نمیدانم؟ گو بیا شهنامه ای دیگر علم کن دخترت بانوی باد و آب دختری که در میان بند بند سرخ شهنامه خواندی اش تهمینه تهمینه! لا به لای گامهای ظالم تاریخ دوراندیش و میان پنجه های خیل مرداندیش می میرد. من زنم هم زندگی هم نان مرد می خواهم که تکرارم کند یک بار دیگر همچو فردوسی....

بهارهای پیاپی

گل بی رخ یار خوش نباشد همین که یاری هست که از من چغندرپخته بخواهد خودش دنیایی است گیرم که من گنج قارون که هیچ حتی یک سکه هم نداشته باشم.

شب باراني

معنای واژه ها در ایران باستان معنای واژه ها در ایران باستان مرد از مُردن است . زيرا زايندگي ندارد .مرگ نيز با مرد هم ريشه است. زَن از زادن است و زِندگي نيز از زن است . دُختر از ريشه « دوغ » است که در ميان مردمان آريايي به معني« شير « بوده و ريشه واژه‌ي دختر « دوغ دَر » بوده به معني « شير دوش » زيرا در جامعه کهن ايران باستان کار اصلي او شير دوشيدن بود . به daughter در انگليسي توجه کنيد. واژه daughter نيز همين دختر است gh در انگليس کهن تلفظي مانند تلفظ آلماني آن داشته و « خ » گفته مي شده. در اوستا اين واژه به صورت دوغْــذَر doogh thar و در پهلوي دوخت آمده است. دوغ‌در در اثر فرسايش کلمه به دختر تبديل شد. معنای واژه ها در ایران باستان اما پسر ، « پوسْتْ دَر » بوده . کار کندن پوست جانوران بر عهده پسران بود و آنان چنين ناميده شدند. پوست در، به پسر تبديل شده است .در پارسي باستان puthar پوثرَ و در پهلوي پوسَـر و پوهر و در هند باستان پسورَ است در بسياري از گويشهاي کردي از جمله کردي فهلوي ( فَيلي ) هنوز پسوند « دَر » به کار مي رود

صلا

سلام پدرجان چغندر پخته که چه عرض کنم!! به زودی یه عکس از مختصات گردنم براتون ارسال می کنم.

لاک پشت پیر

سلام سال نو شما هم مبارک باشه سال خوبی رو براتون آرزو می کنم [لبخند]

مطهر

با سلام و درود به محضر استاد آیت اللهی سالی بهتر و پربارتر و عمری با عزت در کنار خانواده محترم را برایتان آرزومندم. از طنز زیبای تکامل یافته شما نیز محظوظ شدم.

شب باراني

قلب من یادگار محبت شماست چشم من با نگاه شما چه آشناست دست من معدن مهربانی است وعشق میخک نقره ای یادگار لحظه هاست یاد ایران بخیر خاک پرصلابتم درد من بی کسی است خاک ایران که نیست ذره ای بی ثمر در نهایتم من اگر خسته ام خالی از سیاهیم بر زبان بسته ام در دل رهاییم قصه هایم پراز روزگار کودکی است تشنه ی وصل و بیگانه با جداییم یاد ایران بخیر خاک پرصلابتم درد من بی کسی است خاک ایران که نیست ذره ای بی ثمر در نهایتم با من ای هم وطن سخن مرا بگوی درد دل هر سخن هدف مرا بجوی حرف ما را ببر به سراسر جهان ما که جان میدهیم به بهای آبرو یاد ایران بخیر خاک پرصلابتم درد من بی کسی است خاک ایران که نیست ذره ای بی ثمر در نهایتم گربه من بنگری به ستاره می رسی من همان میخکم که شکسته ام بسی چون زمین مانده در حسرت نهال تو دست من را بگیر رهسپار خانه شو یاد ایران بخیر خاک پرصلابتم درد من بی کسی است خاک ایران که نیست ذره ای بی ثمر در نهایتم ٌصحبت من هنوز از زمان روشنی است از زمانی که در ذهن خانه ماندنی است ما در این رهگذر رهرو شبانه ایم بی کس این جا به بر رهروان خانه ایم یاد ایران بخیر خاک پرصلابتم درد من بی کسی است خاک ایران

بهارهای پیاپی

سلام استاد نکنه هنوز پی چغندرپخته هستین که آپ نمی کنید؟ خوب هستین؟

آرزو(باران)

درود استاد خوشحالم که در محضر شما می آموزم و منت می نهید به شاگردی بپذیرید باران را برقرار باشید و مانا..

مطهر

خدمت استاد آیت اللهی با سلام و سپاس شعر زیبا و لطیفی است. دیگر چه بگویم؟