داستانی که دبیرم دزدید !؟

Chinese Sky Lantern 

 قصٌه فانوسک !

 شما چگونه یک داستان می نویسید ؟! . تقریبا" از هر داستان نویس ایرانی که بپرسید می گوید : خلق می کنم ! ، هنر است ! ، خودش به ذهنم می رسد ...  و از به اصطلاح منتقدان ادبی که بپرسید راههائی در باره یافتن « سوژه » به شما نشان می دهند که از آن جمله اند :

-         الهام گرفتن از داستانهای قدیمی

-         شرح قصٌه ی زندگی دیگران

-         به داستان کشیدن بخشی از زندگی شخصی خود

-         اختلاط چند داستان با یکدیگر

و.....

-         داستانهائی که دیگران ساخته اند و به نگارش در نیامده اند !.

حدود پنجاه – پنجاه و پنج سال قبل از این ، کارمند یکی از ادارات یکی از شهرستانهای بسیار گرم جنوب کویر مرکزی ، که در آن نبود و بعدا" هم کمبود پنکه و کولر و فنکوئل مردمش برای خواب در شب های تابستان به پشت بام ها پناه می بردند تا شاید کمی خنک تر باشد و خنکائی بوزد، ماجرائی بنام « فانوسک »تعریف می کرد که نه خود داستان ، بلکه انگیزه وی از این داستانسرائی هم نقل محافل و بفهمی نفهمی چند داستان جداگانه شده بود .

فانوسک در آن شهر عبارت از شمعی روشن بود که در داخل استوانه ای کاغذی می نهادند و به بادبادکی می بستند و با مهارت لازم به هوا می فرستادند تا در آنجا روشنائیش را نشان دهد .

قصٌه از اینجا شروع می شد که کارمند مزبور ، که حالا بگوئیم نامش آق . میرزا .میم بوده است از فرط گرما پشت بام خوابش نمی برده است که پس از نیمه شب فانوسکی در آسمان شهر می بیند ، و.... این فانوسک به سوی او می آید و می آید و هرچه جلوتر می آید بزرگ تر و بزرگتر می شود تا به صورت یک بشقاب پرنده در همان پشت بام کنار رختخوابش به زمین می نشیند . دو سه نفر که ظاهرا" آمریکائی بوده اند از آن بیرون می آیند ؛ و...

سال 1344 یا 1345 بود که تدریس ادبیٌات فارسی ما را بر عهده دکتر خلیل خطیب رهبر گذاشته بودند . وی به نحو شگفت آوری به ادبیٌات قدیم ایران چسبیده بود . مرتبا" گزیده هائی از آنها را انتخاب می کرد و به صورتی جداگانه به عنوان آثار مترقی خود به چاپ می رساند و به نظر می رسید که نه تنها علاقه ای به ادبیٌات جدید ، یعنی شعر آزاد و رمان نویسی ، نداشته باشد بلکه اصلا" تدریس در کلاس ما را دون شآن خود می داند ؛ بی حوصله ی بی حوصله !...

شب امتحان و موقعی که دیگر کاملا" به فاصله ی بین خود و دانشجویان واقف شده بود گفت هرکس هر اثر ادبی یی بنویسد و به من بدهد احتمالا" بین دو تا پنج نمره به نمره برگه امتحانیش اضافه می کنم .

بنده هم که قبل از آن چند داستان نوشته بودم و در روزنامه کیهان آن روزها ( و نه این روزها ) چاپ شده بود ند یا شاید در دست چاپ بودند در شرایط خلق قصٌه ای جدید نبودم و... بالاخره هم قصٌه فانوسک را با خطٌی خوش به رشته تحریر کشیدم و به دانشکده بردم .

از قضا دبیر سابق زبان ما در دوره دبیرستان که حالا فرض کنیم نام خانوادگیش رویگر زاده باشد ، و همزمان با ما در دانشگاه قبول شده بود و رشته ای دیگر ، یعنی رشته زبان و ادبیٌات انگلیسی ، می خواندبرای گرفتن آدرسی از یکی از خویشان مقیم تهرانم در زنگ تفریح نزد من به کلاس ادبیٌاتمان آمده بود ؛ ابتدا شماره تلفن خویشمان را گرفت و در ضمن داستان فانوسک را که در پوشه ای آبی رنگ گذاشته بودم تا به استاد بدهم دید و بسیار بسیار خوشش آمد ...

به بهانه ای رفتم به آن خویشمان تلفن بزنم که حال اگر آدرس منزلش را هم خواست بدهم ؟ برگشتم دیدم آقای رویگر زاده به همان شماره تلفن اکتفا کرده است و رفته است . به دنبال پوشه آبی رنگم بودم که دو تا از همکلاسی ها گفتند به گمانمان آن آقا که با شما نشسته بود با خود برد ! .

قصٌه فانوسک شده بود هفت – هشت قصٌه !

اوٌل ، قصٌه ای که آق میرزا میم ساخته بود یا به قول همشهریانش از خودش در آورده بود .

دوٌم ، سه – چهار قصٌه ای که همشهریانش در باره انگیزه وی از این قصٌه سرائی به هم بافته بودند و هرکدام در نقلی مجدٌأ مثل گلوله ای از برف که در برف بغلطانی گنده و گنده تر می شد و طول و تفصیل بیشتری می یافت .

سوٌم ، قصٌه ی مورد پسند افتادنش نزد دبیر سابقم ، آقای رویگرزاده ، و گم شدنش ... و اینکه استاد پس از گذشت دو هفته از من پرسید راست می گویند که قصٌه زیبائی نوشته بوده ای ؟! و هنوز من جواب نداده بودم که گفت : مطمئنٌم که راست می گوئی و پنج نمره به تو ارفاق می کنم . یکی بعدها به من گفت که آقای رویگر زاده معلٌم زبان انگلیسی سر خانه ی ...

به همین سادگی ! ، به قول یکی یک ماجرا را بگیر ، کمی شاخ و برگش بده ، کمکی هم عجایب به آن اضافه کن ، بعضی جا ها هم غلوٌ ایرانی که همان یک کلاغ – چهل کلاغ باشد ، با کمی یا مقداری عشق سوزان و به خصوص برای اینکه ایرانی نوشته باشی رسیدن عاشق به معشوق در انتهای داستان ! ؛ منتهی مبادا آبش خیلی خیلی بیش از حدٌ شود ... و به راستی تا یادم نرفته است :

چهارم هم همین قصٌه که الآن خواندید ! .

شاید هیچگاه قصٌه ای یافت نشود که کاملا" ناب باشد و اکثر قریب به اتفاق قصٌه ها روایتی هستند از قصٌه هائی که قبلا" وجود داشته اند ، بعدا" به وجود خواهند آمد و شاید باورتان نشود که چه بسا دو قصٌه نویس که همزمان ، بی خبر از یکدیگر ، دارند از مضمونی واحد قصٌه می سازند .

این راهم اضافه کنم هستند کسانی که در طول عمرشان فقط یک شعر سروده اند یا یک داستان خلق کرده اند و حیف است که چون مجموعه اشعارشان را چاپ نکرده اند و نظیر آن ، اثر یگانه شان ثبت و ضبط نشود و به همین سادگی از بین برود .    

 

/ 23 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صلا

سلام پدرجان! درست است که سئوالم با سئوال جواب داده شد اما من جوابم را گرفتم!(از رو نمی رم که) خیلی برایم سخت است که تصور کنم که کسی وجود دارد که تمام ذهنیت های من، دیده های من، لکنت های من، سیاهی ها و سفیدی های من و... را با خودش حمل می کند. شاید اگر ابرکامپیوتری که می گویید پیداش کرد و ببینمش، از روی زمین محوش کنم چون همزاد من شده است!! همون اول بار که اینجا اومدم گفتم که به آدم ها به عنوان یک دنیای مستقل نگاه می کنم. شاید سئوالی که پرسیدم از اینجا براومده باشه. الان خواستم بپرسم که راستی پدرجان نویسنده ای نمی شناسید که اوریجینال اوریجینال باشه نوشته هاش که نپرسیدم!!

مریم توفیقی

سلام هنوز داستانتان را نخواندم میخوانم و باز می گردم. آمدم بگویم که کوچه هایم به روز است. قدم رنجه ...

رامين

با عرض سلام من هرگز داستان يا قصه ننوشتم... به هر حال هر هنري را استعدادي بايسته است و هر حرفه اي را مهارتي شايسته... اما گاهي كه فرصت مطالعه پيدا مي كنم، از خواندن بعضي داستانها و حكايات لذتي مي برم و به شعفي دچار مي شوم... --- حال من خراب را، كيست كند حمايتي؟... قسمت من بوده چنين، نيست ولي شكايتي... گرچه كه رامين نشده، قصه نويس ماهري... قصهء سرنوشت او، خويش بُوَد حكايتي...

مریم

شاید زندگی آن جشنی نباشد که آرزویش را می کشیدی،اما حال که به آن دعوت شدی تا میتوانی زیبا برقص.(چارلی چاپلین)

صلا

دوست خوب من آخرین فصل حیات ما باید که خوابی از فصول گذشته باشد جایی که گاوها واقعا گاوند و سنگ ها واقعا سنگ!

ميترا

سلام بر استاد گرامي دوست دارم نويسنده بشم البته بيشتر فيلم نامه بنويسم ولي استعدادشو ندارم ...اينم نوعي از خيال پردازيهاي دخترونه است!!! به هر حال خيلي جالب بود كه هر كسي ميتونه از يك ماجرا چندين داستان بنويسه!! ممنونم[گل]

مریم

ساده و پاک و بی هیاهو... ساده باندازه یک واژه خوشبختی دیگر نخواهم گفت:باران کی خواهد بارید میخواهم به انتظاربنشینم و دگر هیچ نگویم به خاطراتت بسپار شاید کسی از چشمان تو آموخت و اندیشه اش قد کشید تا خود خدا. اعتراضی نیست اگر مهتاب نباشد... اعتراضینیست اگر قاصدک نباشد... ولی تو بمان آن طرف خوبی ها...

یاس

تلخ می نویسم برایت گل من عاشقی رسمی ندارد گل من

مریم توفیقی

عجب حکایتی داشت داستان فانوسک و چه حرکتی کردند معلم شما. با تمام ارادت نابی که به اساتید محترمم چون دکتر خطیب رهبر و دیگر اساتید عزیز دارم اما نمی دانم چه حکمتی ست که اساتید ادبیات ما انقدر با ادبیات معاصر نامهربان هستند. هنوز این قصه ادامه دارد متاسفانه. این نامهربانی در واحد های درسی دانشگاه و سهمی که به ادبیات معاصر داده شده هم دیده می شود.