از محکوم بی گناه تا حاجی خوره

a2eb4603a3cdb4a6444cac51ea7d7975eb4ac180.jpeg

از « محکوم بی گناه » تا « حاجی خوره »

ببخشید دوست عزیز که قلمم را جلوی شما عریان می کنم و چیزی را ، کمی دور از ادب متداول ، به صراحت می نویسم : داستان محکوم بیگناه بسیار بیش از این که در سن 17 – 18 سالگی از ذوق و شوق من برای نویسندگی ناشی شده باشد حاصل کوششی است که در این راه داشته ام .شاید ذوق نوشتن داستان کوتاه ( nouvelle (  را داشته ام که تا به امروز حدود دویست داستان کوتاه نوشته ام . امٌا به ویژه در آن ابتدای کار ، نه چندان ذوق و شوق آن را داشته ام که قصٌه ی مربوطه خود به خود در ذهن من خطور کند ؛ و نه چندان انگیزه استفاده از آن برای شهرت طلبی که می بینید تا کنون آنها را به صورت یک مجموعه چاپ و منتشر نکرده ام  ؛ و به احتمال قریب به یقین هیچگاه هم چنین کاری نخواهم کرد .

انگیزه من ، و البته در آن سنین نوجوانی و جوانی به صورتی نسبتا" نا آگاهانه ، طرح یک مسئله اجتماعی ، و پیشنهاد راه حلٌی برای آن بوده است؛ و همین امر سبب این شده است که مخاطبانی انبوه بیابم و روز به روز دارای انگیزه بیش و بیشتری بشوم .

امٌا :

-         اگر مسئله ای شخصی و غیر اجتماعی را می نوشتم آن داستان می توانست آنچنان مورد استقبال واقع شود که تیراژ روزنامه ی محلٌ انتشار آن را در آن شهر به حدود پنج برابر برساند ؟! . هرگز ! .

-          اگر غلوٌ نمی کردم و فقط واقعیٌت را می نوشتم جذٌابیٌت یک داستان را می یافت ؟

در زمان نوشتن داستان محکوم بیگناه انگیزه ی در جهت منافع عمومی سرودن و نوشتن ( رسالت شاعر و نویسنده ) خود به خود و تا حدودی در من وجود داشته است ؛ امٌا بنده در این داستان :

-         بیش از حدٌ غلو کرده ام

-          سیاهنمائی نسبی داشته ام ... امٌا در راه پوچی ، نومیدی و ادبیٌات سیاه نیفتاده ام ؛ چرا که ارائه طریق کرده ام ( پیشنهاد ضمنی داده ام ) .

امروز هم پس از حدود نیم قرن معتقدم که رمانتیسم ( ذکر مصیبت ! ) ، بله !

سوررئالیسم و تغییر حقایق به منظور تاثیر بیشتر در خواننده نیز جای توجیه دارد ؛ امٌا یافتن یک شیطان ، سیاهنمایی ، و ترویج نومیدی و پوچی ؟ . ابدا" !

46 سال پیش از این ، تقریبا" در چنین روزهائی ، یعنی ششم آبان 1344 داستان دوٌم من در پرتیراژ ترین روزنامه آن زمان ایران که همین کیهان باشد به چاپ رسید و این بار بنام « حاجی خوره ! » ، یک نزولخوار قهٌار که دیگر نه استعمار خارجی و به اصطلاح امروزه آن شیطان بزرگ باشد و نه استبداد داخلی یا همان دولت سلطه سلطنتی ؛ بلکه از بین خود مردم ؛ منتهی از طبقات به اصطلاح بالااست ..

/ 8 نظر / 5 بازدید
مریم توفیقی

در این آبان پر باران مهربان کوچه های اردیبهشتی به روز شد. چشم انتظار آمدنتان هستم. امضاء: بانوی کوچه ها

مریم

انشالله که موفق و پیروز باشید.گفتید سابقه تدریس دانشگاهی دارید.والله یکی از استادایمن توی درس تخصصی 27 سالش هست.اصلا تدریس بلدنیست.اون یکیام دست کمی از این ندارن.یه چندتا استاد خوب داریم.

دردانه

سلام و درود استاد بزرگوار .....در خصوص مطلب "از محکوم بی گناه تا حاجی خوره" به نظرم این عین حقیقت است که آنچه از جامعه و درون آن برآمده باشد مقبول همان جامعه خواهد بود و ملموس برای مردم ....درست مثل داستان حقیقی شما و به نظرم غلو نیز اگر داستان را از مسیر و هدف اصلی و معنای اصلی خارج نکند میتواند داستان را گیراتر کند همان گونه که شما استاد بزرگوار گفتید .....دقیقا میشه با یه داستان امید و زندگی بخشید یا برعکس یاس رو جاری کرد ........ سپاس به خاطر این نوشته تامل برانگیز[لبخند]

http://khaneipedar.persianblog.ir/

رئال نوشتن علاوه بر تسلط برنویسندگی شجاعت مواجه شدن با حقیقت را می طلبد که هم برای نویسنده و هم برای خواننده ضرورت دارد. نوشته های رئال شما خواندنی و دلنشین است و مثل نگاه کردن به آیینه شهامت خاص خودش را می خواهد.

مریم

سلام !من مدیریت بازرگانی میخونم

مریم

مرسی خیلی ممنون.من عاشق اسمم هستم.خدا دخترتونو حفظ کنه. منم اسمه شمارو خیلی دوس دارم.علی و رضا خیلی قشنگن،مخصوصا علی[گل]

نگین

خوب بود به منم سر بزن