4 جولای ( ژوئیه ) 14 تیر : روز قلم

به دمی ، یا درمی یا قلمی یا قدمی

 

قلمدار هر بلا!

 

روز موعود فرارسید . گفته بودند هرکسی به دمی یا درمی یا قلمی یا قدمی . به سوی صحرای محشر به راه افتادند ؛ محشر کبرا که نبود ؛ محشری بود که...

می بایست ابتدا چه راههای ناهموار پر پیچ و خم  بیابانهای بی آب و علف و کوهها و کتل هایی را طی کنند تا به بادیه نحسر ، پیچ اوٌل برزخ ، سه راهی بهشت و دوزخ تا صحرای محشر ! .

هنوز صدفرسنگی بیشتر نپیموده بودند که طوفانی درگرفت و رعد و برق ، رگبار و تگرگ و برف و کولاک . وبعد هم سیل و سیل و سیل از همه طرف . همه در یک محل جمع شدند به تدبیر که حتی لقمه ای نان برایشان نمانده بود که سدٌ جوع کنند ؛ و این که چه کنند ؟ و چه نکنند ؟ .

عربده کشی حرٌاف و سخنگو و سخنگو و سخنگو ! چون مرغ سخنگو طوطی وار !  و امٌا با شکمی فیلواره و شتر خوار ! که شده بود سردمدار...

درم دار که چه درم ها داشت و چه دینار ها و همه به رنگ خون حلقوم بیچارگان !

علمدار که عددی نبود که در شعربیاید و فقط علمی داشت چماقگونه در حمایت اتحادیٌه نامقدس آن دو ! ؛ بیرقش را بر سر چماقی آویخته بود و آنهم بیرقی قرمز از پارچه های کرپ کره ای ! .

قدم دار که خوشقدم بود ، و دست به هرکاری می زد توفیق من اللهی داشت : دست به خاکستر می زد طلامی شد و فردایش در بازار سکٌه فروشان !

ورم دار که دختر کولی یی غربتی بود و طلادوست و قدم به قدم به دنبال قدم دار ! ؛ یکی بود برای همه و همه برای یکی ؛ هریکی یک دوره تسبیح دعاکردی و حرز بر صفحه و سیمایش نوشتی و بقیه هم چنان که افتد و دانی !.

قلمدار ؟ دود چراغ خورده ای بود نحیف و لاغر اندام و یک لاقبا که فقط همان قلم مشهور و صفحه ای از کاغذ سفید برایش باقی مانده بود و بس !

همه مانده بودند هاج و واج... که به ناگاه فرشته ای از آسمان برسید و به دل دریای سیل زد و پانزده  ماهی طلای سیاه از آن آب بگرفت ؛ و به تقسیم نشستند :

پنج ماهی برای سردمدار

چهار ماهی برای درمدار

سه ماهی برای علمدار

دو ماهی برای قدمدار

یک ماهی برای ورمدار

همه این حکایت را قلمدار بنبشت و آنگاه نگاهی حسرت آمیز به ماهی های دیگران که علمدار وی را گفت : چه نشسته ای کربلائی که علمدار هر بلائی ! . با تو چون روزگار سخت نشاید ! . پس با علم خود بزد و قلم وی بشکست تا در تواریخ شفاهی بیاید و عبرت آموز هرآنکسی بشود که به جای خود بنشیند و وبلاگ بنویسد ! .

 

/ 35 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الف_دریا

باز هم سلام استاد به آدرسی که گفتید رفتم و بحث را خواندم و وارد بحث هم نشدم اما به شخصه اعتقادات هیچکس را حتی اگر درست نباشد زیر سوال نمیبرم موفق باشید و سپاس[گل]

شب باراني

«ن‌» والقلم‌ و ما يسطرون‌... سوگند به‌ قلم‌ و آنچه‌ مي‌نويسند. «قرآن‌ كريم‌»

دلخوش

قسم به قلم و هرآنچه که می نویسد. استاد فرهیخته، درود بر قلمتان. دلخوش

شبیه خودم

چه ها که نمی کند این قلم علیرضای عزیز! گاهی با خودم فکر میکنم اگه نوشته هامو ازم بگیرن قراره چه خاک دیگه ای توی سرم بریزم که دلخوش به خودم باشم؟!!!

ح.م

سلام استاد ارجمند امیدوارم صحتمند باشید ودر سایۀ الطاف الهی شاد باشید. گویا حقیر را فراموش کرده اید.

بیک3

استاد وقتی شبکه بازی در میآورد ومرا مجبور میکند مطلب را دوبار بفرستیم لطفا یکی را تایید بفرمایید پول میزمان زیاد نشود وآبروی ماهم بخطر نیفته بگن طرف حالیش نیست چاکریم

الف_دریا

درود استاد مرا قرین مرحمت کنید و بیایید مجنون را بخوانید برمدار باشید نیک مرد[گل]

كريما

درود بر استاد بزرگوار طنز بسيار زيبايي از شما خواندم ولذّت بردم. برگ سبزي هم از اين درويش بپذيريد. چو آرامش زخواب تيره ديد ند سيه فكران قلم را سر بريد ند ز خونش آن چنان طوفان بر آمد كه شب نوشان ز خواب خوش پريدند **** اگر چه طنز پردا زان ظريفند به هر مجلس سخن هارا حريفند ولي باران نعمت گر ببارد چو من كم بهره اي وارونه قيفند!

مریم

پاسداشت مردمی سه دهه مجاهدت خاموش سردار خاکی پوش نسل خاکریز سید محمد باقر زاده http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=6961