مشاعره ، شعرهای عامیانه (مردمی ) ، کاربرد شعر ، اعتبار شعر

 

مشاعره ، شعرهای عامیانه ( مردمی ) ،

 کاربرد شعر ، اعتبار شعر

 

در یادداشت پیشین لابد توجه فرمودید که سعی شده بود از سبکی کاملا" جدید در ادبیٌات جهانی پیروی شود :

-         بر انگیختن کنجکاوی خواننده نظیر داستانهای پلیسی

-         پیشگیری شیوه ای نقلی – خاطراتی که از هر شیوه دیگری نزد خوانندگانی که حال برخیشان روزانه چند فیلم داستانی یا سریال تلویزیونی یا مجموعه ای از این قبیل می بینند قابل باورتر است ... و به خصوص :

-          طرح یا معرفی موضوع در انتهای نوشته به جای ابتدای آن ...

 

ادبیٌات هرزمان و مکانی به مقتضای زمان و مکان و اوضاع و احوال اجتماعی آن تغییر می یابد ؛ و از جمله ابزار های ادبی جدیدی را مطرح می سازد و برخی از ابزارهای قدیمی را ( هرچند هم با مقاومت برخی از واپسگرایان توام شود ) از بین می برد .

یکی از این ابزارهای قدیمی ، مشاعره بود که در دهه های 1350 و به خصوص 1340 که شخصا" به یاد می آورم به شدٌت رایج بود و از جمله در نبود و کمبود سینما ، تلویزیون ، اینترنت و رادیو وسیله ای برای گذران اوقات فراغت هم محسوب می شد و البته ، بدون این که بخواهیم از ابتذال ، که اصولا"به آن معتقد نیستیم.... ، صحبت کنیم « مردمی » می گردید .

یک لحظه با هم بازگردیم به دهه 1340 در یک میهمانی بزرگ که جوانان میهمان و به خصوص دختران به منظور سرگرمی در یک اتاق جمع شده اند و باب مشاعره را باب کرده اند و به حرف میم رسیده اند که :

حسین:

مشاعره می کنم با مرد خفته !

جوابم را بده شعر بی نقطه

زهراء :

روده سگ را عمر عمامه کرد

احمدو محمود را آواره کرد.

می بینیم که اینجا شروع شعر بعدی با حرف خاتمه شعر قبلی رعایت نمی شد ، و این « استثناء » مورد قبول همه بود. یا گاه توهین هائی ضمن مشاعره به مخاطب صورت می گرفت که چون در جریان مشاعره بود از آن می گذشتند ؛ مثلا" در این بیت شعر :

مشاعره می کنم با مرد ناشی

خری گم کرده ام شاید تو باشی

یا :

نگاهم با نگاهت کرد برخورد

نمی دانم چرا حالم به هم خورد !

مردم این شعر ها را پذیرفته بودند . پس این شعرها کاملا" « مردمی » بودند و در چارچوب « ادبیات شفاهی » ( که بیش از آنکه موضو ع ادبیات باشد موضوع مردم شناسی است ) جای داشتند .این گونه شعر ها ابزار مراوده عامه مردم و به جرئت می نویسم که عموم مردم و غالبا" به صورت ضرب المثل بودند :

از کرامات شیخ ما چه عجب

پنجه را بازکرد و گفت : وجب !

 

از کرامات شیخ ما این است

شیره را خورد و گفت شیرین است !

 

مردمان مس را مطلا می میکنند

استاد باقر نقره را مس می کند

 

از طلاگشتن پشیمان گشته ایم

 مرحمت فرموده ما را مس کنید

 

آنچه بگندد نمکش می زنند

وای به وقتی که بگندد نمک !

 

قزبان روم خدا را

یک بام و دو هوا را

این ور بوم تابستون

اون ور بوم زمستون !

 

می بینیم که اکثر اینگونه شعرها که به خاطر مشاعره هم ساخته نشده اند در هجو و انتقاد از دیگران هستند . گاهی هم بر علیه یک قوم یا مردم یک شهر و... سروده شده اند ؛ مثل :

عرب در بیابان ملخ می خورد

سگ اصفهان آب یخ می خورد

 

بعید نیست که برخی از این ابیات از شعر و شاعرانی مشخص آمده باشند که ما نمیدانیم و لاادرایی شده ایم ؛ امٌا در ارزش این شعرهای به نظر برخی مبتذل ... همین بس که در زندگی روزانه مردم کاربرد دارند ؛ حال آنکه فلان شعر فرخی سیستانی را ممکن است هرده سال یک بار هم یکنفر نخواند! .

درست است که اکثر اینگونه شعرها ( بر آمده از جامعه ای مملو از آسیب های اجتماعی ) در هجو و انتقاد اند ؛ امٌا غالبا" دارای طنزی دلنشین نیز هستند ؛ مثل :

تیر مژگان تو از عینک پشت

زد به قلب اخوی بنده را کشت !

مردمی – کاربردی بودن شعرها بحثی است که در ادبیات پایان ناپذیر خواهد بود . فیس بوک را نگاه کنید و شعرهائی « لاادری » که جدیدا" بین جوانان ما کاربرد عمومی یافته اند :

گلی گم کرده ام می جویم اورا

به هرگل می رسم می بویم او را

 

گلی گم کرده ام در باغ هستی

گلم پیدا شده ، آن گل تو هستی !

 

گاهی اشعاری بسیار بسیار سست در این میان مطرح می شوند ؛ مثل :

گل سرخ و سفید لوله – لوله !

فراموشم مکن فلانی کوتوله !

 

نمک در نمکدان شوری ندارد

دل ما طاقت دوری ندارد

شما چند بیت از چنین شعرهائی را می شناسید ؟ چند بیت را حاضرالذهن هستید ؟ چند بیت را حاضرید برای من بفرستید ؟ .       

/ 53 نظر / 92 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علي شيرازي

جاده را دوست ندارم؛ به سمت هركجاي مجبور. كاش نسيم كاش باران... (منتظرم)

رسول امیری

پریچه سرم بر باد خواهم زد پریچه هرچه باداباد تورا من داد خواهم زد پریچه هرچه باداباد دلی ای دل های دل بشنو که بی افسار قانونم ز دل بیداد خواهم زد پریچه هرچه باداباد بباف ای یار شلاقی از آن طوفان گیسویت که بر شن باد خواهم زد پریچه هرچه باداباد به تورات شب زلفت که پاره پاره انجیلم به دل ایراد خواهم زد پریچه ،هرچه باداباد به طاق نصرت چشمت غزل ها دار خواهم زد به عدل و داد خواهم زدپریچه هرچه باداباد اگر خون دلم کردی زنم با شانه بر مویت ولی دلشاد خواهم زد پریچه هرچه باداباد اگر لبخند سوغاتم کنی برحجله رویت مبارک باد خواهم زد پریچه هرچه باداباد اگـــــــر دادم ندادی داد مثل مصدر جـلاد به فعل داد ،خواهم زد ،پریچه هر چه باداباد خدا گر بی خیالم شد بگیرم خواب از چشمش سرش فریاد خـــواهم زد پریچه هـــــرچه بادباد رسول امیری-تابستان ۸۲

شب باراني

خالی بندی.... نمي دونم شما تا حالا در مورد واژه خالی بندی فكر كردين كه ممكنه سابقة ديرينه اي هم واسه خودش داشته باشه؟ اين روزها عبارت خالی بندی به معنی دروغ گرفتن و لاف زدن رايج شده است اما پيشينه اين واژه به دهها سال پيش يعنی زمان سلطنت رضا شاه بر می گردد ! نقل می کنند که در زمان رضاشاه بدليل کمبود اسلحه، بعضی از پاسبانهايی که گشت می دادند فقط غلاف خالی اسلحه يعنی همان جلدی که اسلحه در آن قرار می گيرد را روی کمرشان می بستند و در واقع اسلحه ای در کار نبود. دزدها و شبگردها وقتی متوجه اين قضيه شدند براي اينكه همديگر را مطلع كنند به هم می گفتند که طرف "خالی بسته" و منظورشون اين بود که فلان پاسبان اسلحه ندارد و غلاف خالی اسلحه را دور کمرش بسته به اين معني كه در واقع برای ترساندن ما بلوف می زند که اسلحه دارد و روی همين اصل بود که واژه خالی بندی رواج پيدا کرد. ولي اين واژه هيچ ارتباطي به دروغگويي و لاف زدن به صراحت زمان حاضر نداشت. حالا چرا در اين چند دهة اخير اين واژه متداول شده و همچنان هم رو به تزايد است مشخص نيست ولي شايد بايد آن را به حساب شيوايي بيش از حد زبان فارسي و غير منتظره بودن اعمال ما

علیرضا آیت اللهی

دوستان عزیز شرمنده ام . بسیار شرمنده ام هربار که می خواهم مطلب جدیدم را روی وب بگذارم ؛ سیستم تذکر می دهد که : « در حال حاضر توسط مرور گر شما پشتیبانی نمی شود » . می خواهم گوگل را بیاورم اخطار شدید می دهد که : جرایم رایانه ای ... !!!!!!

آرزو

درود استاد بزرگوارم همچنان از محضر پردانشتان می آموزم گاه گاهی یاد این شاگرد نمایید.صله ارحام واجب است به گوشه گیریم توجه نکنید[لبخند]

الف_دریا

سلام استاد باز هم مرا از خود بیخبر گذاشتید امید که در سلامت کامل باشید ارادتمند دکتر آرزو صفایی

س

اگر بختم بختی بود کی... درختی بود البته این هم یه شعره یا می شه گفت ضرب المثل بی ادبی من رو ببخشید به بزرگی خودتون.[خجالت][وحشتناک]

مولود طباطبایی

من شعری از دهه 40 که 15 سال داشتم را می نویسم . مشلعره می کنم با ترکه تر جوابم را بده ای مرتکه خر حالا یک شعر عامیانه دیگر تی ترا تی تی ترا جرتی زدم بینی ترا سر گرمی ما 6 برادر و خواهر در همدان بود . از زحمات ما ممنون

آلن

سلام خیلی ممنون بسیار استفاده کردم دهخدا تجربه ی عشق ندارد، ورنه معنی مرگ و جدایی به یقین هر دو یکیست "لا ادری"