شعر زورکی : چشم هایش !

شعر زورکی !

شهرت در یک « علم » یا یک « هنر » ، به ویژه در کشورهای درحال توسعه ، به مفهوم سرآمد بودن در آن علم و هنر نیست . گاهی حتی کسانی که در میانه ی رده ی هنرمندان یک رشته قرار دارند ، سرآمد آن رشته شناخته می شوند . چرا ؟

-         شانس دارند

-         روابط اجتماعیشان قوی است

-         تبلیغاتشان مفصٌل است

من عامل شانس را ، چون بشر در آن دستی ندارد ، مردود نمی دانم ؛ امٌا کسی که بنا بر روابط ( روابط خویشاوندی ، روابط همسایگی و همشهریگری ، روابط عمومی قوی ) و تبلیغات خود را مطرح می کند و خواه نا خواه به ناحقٌ بر جای ادیب و هنر مند بزرگتر از خود تکیه می زند نه هنر مند است و نه ادیب ... یا شاید زیرکی است که بیش از آن که ادیب و هنر مند باشد ؛ فرصت طلب و در جهت منافع شخصی است .

چنین شخصی ( که برخی از عوام وی را « شخصیٌت » می پندارند ) قاعدتا" باید مطرود جامعه قرار گیرد ؛ امٌا بنا به واقعیٌت سطوح شعور اجتماعی موجود بر صدر می نشیند ! و قدر می بیند ! . این است که در فلان صفحه ی شعر فلان مجلٌه و ماهنامه ی ما که اعتباری هم بهم زده است شهر فلان بازیگر یا خواننده مشهور یا سیاستمدار شهیر ، یا ...را چاپ می کنند حال آنکه اشعار بسیار زیادی که و اقعا" شعر هستند ، هیچگاه به چاپ نمی رسند ( و گاه حتی از طرف ناشاعران روزنامه نگار یا ناشر ، شعر شناخته نمی شوند ؟! ) و از بین می روند .

البتٌه یک مورد قابل توجٌه هم وجود دارد :

ممکن است شعر ، داستان ، و به طور کلٌی نوشته یا هر اثر دیگری وجود داشته باشد که برای پدید آورنده اش عزیز باشد ؛ امٌا برای دیگران نه چندان ! ، یا بر عکس ، نزد دیگران ارج و قربی بیاید حال آنکه برای شخص خالقش نه تنها چنین اهمیٌتی نداشته است بلکه از میزان زیاد استقبال عمومی از آن به حیرت افتد . اواسط دهه 1350 حمید مصدٌق نزد من و چند نفر دیگر اعتراف کرد که هرگز فکر نمی کرده است شعر « من اگر بنشینم » وی تا به این حد ٌ با استقبال عموم مواجه شود . . دو سه سال قبل از آن من شعری نوشته بودم که اینجا می آورم :

چشمهایش...

چشمهایش : پرتوی خورشید در دریای سرخ ،

ابروانش ، چون شفق ،

    چون طاق معبد ، سجده گاه عشق پاک

گونه هایش ؟ بارش برفی است روی لاله زار ...،

       روز در شب .

لب : چو گل ! ، دریای گلگون شراب ! :

      شیره شیرین شیدایی : شراب !

می شود نوشید این آب حیات عشق را ؟

-         کاش می شد !

-         کاش می شد ...

 وقتی شعر را به دست سیاوش کسرایی دادم ، با همان متانت و جدیٌت همیشگی ، امٌا با لبخندی تلخ و نسبتا" طنز آمیز گفت :

       آیت اللهی ، این شعر را زورکی گفته ای ؟! . راست می گفت ...

/ 24 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمدی

سلام . شعر زیبائی است . آن زورکی که برایش اسم گذاشته ای شاید به این دلیل باشد که کمی سنگین است . در مورد این مطلب که چگونه ممکن است شعری مورد استقبال فراوانی قرار گیرد ، البته نقش تبلیغات و روابط را نمی توان نادیده گرفت اما به اعتقاد من وقتی چیزی می نویسیم شعری ، مطلبی ، دل نوشته ای و... اگر از ته دل و با عمق وجود و از سر شوق و نیاز و اشتیاق باشد ، روحی در آن می دمیم نمی دانم نامش را چه بگذارم ، عشقی ، شوری ، چیزی ، بقول حافظ آنی ، که اگر هرکس دیگر نیز بدون هیچ آشنائی ویا تشابه ظاهری و زمانی و مکانی آن را بخواند آن زیبائی و عشق را احساس میکند.

آناهیتا مستاجران

درود بر شما هیچ دریغی در کار نیست جناب آیت الهی عزیز ... از چشمهایش که یاد بزرگ علوی می افتم لذت بردم و گلی به پاس آن فرستادم....شاید قابل نبوده :) با هم سپاس از شما و در انتظار دلنوشته های بعدی تان هستم. شاد باشید

مریم

مرا اینگونه باور کن کمی تنها کمی خسته کمی بی کس کمی از یادها رفته[گل]

مریم

مرسی مرسی مرسی مرسی مرسی وهزاران مرسی دیگه بخاطر شعری که تو جوابم گفتید[گل][چشمک]

بهنام

با سلام و تشکرات بسیار در مورد نظرات شما در مورد نوشته هایم... به امید فردایی بهتر تر از امروز برای فرهنگ و هنر و ادب ایران شعر هاتونو می خونم و نظرهامو میگم...البته من شاگردم و نمیتونم درباره شما نظر بدم ولی امیدوارم به وبم بیاید و نظر بدبد تا راهنمیی بشم...تشکرات ویژه

گل یاس

سلام. ببخشید از اینکه دیر به دیر میام.دسترسی به اینترنت ندارم و مسافرتی در پیش دارم که ممکنه مدتی نتونم بیام.باتشکر ازحضورتون.

میترا

سلام استاد .....پاراگراف آخرو خيلي قبول دارم[گل]

شبيه خودم

اگه اين شعر رو زوركي هم گفته باشيد خيلي عاليه. دوستش داشتم. با نظرتون در نوشته ي بالا موافقم ولي هيچ كاريش نميشه كرد انگار. نمونه ها زيادن!

می وانه

بنا بر این خدارو شکر که بنظر من نیاز ندارید چون من ظاهرا خیلی از شما جوانتر نیستم.