شاه کلیدی در آیین نگارش و نویسندگی

 

 شاه کلید نویسندگی ،

 از روزنامه نگاری و گزارش نویسی... تا داستان نویسی

 

به گمانم اولین کسی باشم که در یک کلاس رسمی روزنامه نگاری ، یعنی رشته روزنامه نگاری  که نزدیک به نیم قرن پیش در دانشکده ادبیٌات دانشگاه تهران تشکیل شد شرکت کردم ؛ پس از من سه نفر از دختران حاضر شدند و استاد که وارد شد ، با حضور و غیاب کردن متوجٌه شد که من دانشجوی آن کلاس نیستم و محترمانه مرا اخراج کرد .

امٌا در دوستی با دانشجویان آن رشته ( در آذر 1346  ) متوجٌه متنی به زبان انگلیسی در باره توصیف description شدم . بهار سال 1347 که دکتر حسین آیدین ، مدیر ماهنامه علمی « زیبائی و زندگی » خواهان ملاقات من با دکتر حمید نطقی ( که بعدها پدر روابط عمومی ایران لقب کرفت ) شد ؛ و برای دیدارش به شرکت ملٌی نفت آن روز ها که در خیابان تخت جمشید ( طالقانی ) واقع بود ، رفتم و وی را در اتاقی که مشغول به گفتگو با مسعودفرزین و ابوالقاسم حالت بود یافتم ، موضوع را نزد وی و به خصوص فرزین که در آن زمان شهرت بسیار بیشتری از او در دنیای روزنامه نگاری ایران داشت مطرح کردم .

گفتند اساس فنٌ روزنامه نگاری را یافته ای ؛ « توصیف » اساس کار روزنامه نگار است ؛ و بر حسب اتفاق در یکی از جلسات شعر آن زمان دکتر رضا براهنی که به زبان انگلیسی تسلٌط داشت هم گفت : « description  » اساس کار شعر ، نقد شعر ، داستان نویسی ، نقد داستان و به طور کلٌی نقد کتاب است .

جزوه مربوطه به زبان انگلیسی بود و بنده در آن زبان بسیار ضعیف ... تا اینکه دکتر نطقی مسئله را حل کرد و گفت : تو صیف هرچیز ، هرجا و هرکس  یعنی پاسخ به ادوات استفهامی در باره آن چیز ، جا ، یا کس ( همان روزها این مطلب را در کتاب روزنامه نگاری ، تالیف فریدون پیرزاده ، هم یافتم ) . منتهی این یک فنٌ و در واقع شیوه روزنامه نگاری و اموری چون نقد فیلم ، نقد کتاب ، و امثال آنها است ؛ در عالم هنر ، یعنی شعر و داستان نویسی اگر مقیٌد به آن بشوی ذوقت می خشکد و شوقت تمام می شود !.

بعدها ، که بنا به ضرورت سالهای اوٌلیه پس از انقلاب ، به تدریس آیین نگارش و روابط عمومی به کارشناسان و به ویژه به مدیران وزارتخانه ها و سازمان های دولتی پرداختم از این روش بسیار استفاده کردم :

چه؟   کدام ؟    کی ؟    کجا ؟    که ؟    چگونه ؟    چرا ؟    مگر ؟    هیچ ؟!

/ 17 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ميترا

چه؟ کدام ؟ کی ؟ کجا ؟ که ؟ چگونه ؟ چرا ؟ مگر ؟ هیچ ؟! .......................... جالب بود[لبخند]

صلا

سلام پدرجان! یه دوره ای خواستم این کار رو انجام بدم اما بعد از مدتی روحم رو احساس نمی کردم. مطمئنا به درد مدیران وزارتخانه ها و سازمان های دولتی بیشتر می خورد. راستی پدرجان! دلم را چطوری توصیف کنم که فحشم ندهد؟

http://khaneipedar.persianblog.ir/

توصیف اساس روزنامه نگاریست و توصیف با کوتاه ترین عبارات هنر روزنامه نگار . من این جنبه کارروزنامه نگارها را دوست دارم که بزرگترین مفاهیم را درکوتاه ترین و ساده ترین عبارات بیان می کنند.[گل]

رامين

واي اين چيزا رو كه ميخونم... احساس ميكنم چقدر از غافله ادبيات عقبم... گاهي حتي هيچي واسه گفتن ندارم...

بهناز

ميگن سه چيزه كه آدم از ديدنش سير نميشه: جاده،آسمون،دريا...! الهى جاده زندگیت سبز،آسمون وجودت آبى و درياى دلت آروم باشه. يلدا پيشاپيش مبارك. [گل][گل]

دردانه

سلام و درو د استاد ارجمندم ....ایام تان نیک و موفق وقتی اثری خوانده میشه خواه ناخواه یک سری سوالات در ذهن شکل میگیره که پاسخ به اون اساس نقده .....در مورد روزنامه نگاری هم توصیف رویداد و آنچه میبینیم با جزئیات و انتقال آن و پاسخ به سوالات احتمالی به نظرم باعث شکل گیری یک مقاله یا گزارش میشه .....استاد بزرگوارم همیشه وقتی نوشته های شما رو میخونم به خودم میبالم که فرصت استفاده از اندیشه های شما رو پیدا کردم .....شما در تمام زمینه ادبیات چه شعر و داستان و چه روزنامه نگاری صاحب نظرید ......راستی فراموش کردم بگویم به نظر من نیز توصیف در مورد شعر باعث میشود حس درونیش نادیده گرفته شود ...[لبخند][گل]

دردانه

یلداتون مبارک ... ایام تان تا همیشه طلوع صبح یلدا

گل یاس(زهرا)

دو قدم مانده به یلدا، به شبی خاطره انگیز و بلند به سپیدی زمستان و اناری که دلش قصه یکرنگیست. یلداتان شاد[لبخند]

صلا

سلام پدرجان! مشکل این است که دل من خیلی پابند هنجارهای جامعه ما نیست. منتظر می شوم تا کامل شود پس.