به آذین ، آزاده ، خدمتگزار ، خستگی ناپذیر و نویسنده مهره مار

محمود اعتماد زاده ( م . ا . به آذین )

مرد ، آزاده ، خدمتگزار ، خستگی ناپذیر ، ...و نویسنده

مهره مار !

اولین بار که محمود اعتماد زاده ( م . ا . به آذین ) را دیدم در پاریس ، و به همراه چند نفر از همکاران دانشگاهیم بود ؛ که گویا سابقا" عضو سازمان جوانان حزب توده بوده اند . چشمانی داشت که فرا می خواند و من هم گریزان از سیاست ناب ! .

پس از انقلاب در مطب دکتر حسین آیدین او را ملاقات کردم . دکتر ما دونفر را به شام دعوت کرد . موقع شام پختن ( که دکتر خودش سر آشپز شده بود و به آذین هم به آشپزی علاقه نشان می داد ) و شام خوردن ، بگویی نگویی مغز مرا به کار گرفته بود ... دکتر که همیشه خدا لبخندی بر لب داشت ، پس از یکی دوساعت قهقهه را سرداد ؛ و به به آذین گفت : نرود میخ آهنین در سنگ ! . این آخوند زاده آنطور که باید و شاید آخوند هم نیست . ببین ! اصلا" پیراهنش جیب ندارد .چه رسد به آن جیب های عریض و طویلی که همه می گویند . درست مثل ارجیلی ( گل رس ) میماند که زیادی با آب مخلوط شده باشد ، در دست بلغزد و هیچ شکلی به خود نگیرد ! . اولین مقاله اش را که سال 1346 به من داد بالایش این شعر حافظ را آورده بود که :

غلام همٌت آنم که در کشاکش دهر

ز هرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است !

گفتم : و حالا بیشتر به این شعر سعدی معتقدم که :

به هیچ یار مده خاطر و به هیچ دیار

که برٌ و بحر فراخ است و آدمی بسیار

به آذین گفت : چه فرقی می کند ؟

دکتر آیدین گفت : هیچ ! تائید همان اوٌلی است ! . آیت اللهی محقق است و می گوید محقق باید درهمه جا و همه حال بیطرف باشد ؛ درست مثل یک قاضی تا بتواند حقیقت را دریابد و بنویسد و بسط دهد ...عاشق مردم شناسی است و با پروین ( استاد محمٌد پروین گنابادی ) ، انجوی شیرازی و دکتر روح الامینی هم همکاری کرده است ...

به آذین گفت :من هم همینطور عاشق مردم شناسی و فرهنگ عامٌه هستم ...

دکتر آیدین به من گفت : محمود را اینطور نبین ! ، قبل از این که اینقدر ادبی شود مهندس عالیرتبه نیروی دریایی بوده است ، در کشمکش های شهریور 1320 دستش  را از دست داده است ؛ و قهرمان ملٌی محسوب می شود ؛ امٌا به پاداش این قهرمانی ازادارات دولتی بیرونش کرده اند ! ، و...

تقریبا" دو هفته بعد از آن در یکی از خیابان های جلوی دانشگاه تهران اورا دیدم که معلوم شد در آنجا دفتر و دستکی به هم زده است و کارهای فرهنگی – انتشاراتی ( و به گمان من سیاسی ) می کند . با اصرار زیاد از من خواست که هفته بعد همان روز در دفترش حاضر شوم و.... نگفتم که هفته بعد در پاریس خواهم بود .

امروز برحسب اتفاق زادروزش را در اینتر نت دیدم که 23 دی ( 1293) است . به یاد گرایش بسیار زیادش به مردم نگاری یا توصیف سبک زندگی مردم و به خصوص آن داستان مشهور « مهره مار » ش افتادم . زیبا تمام کرده است ، زیبا نگاشته است و به خصوص زیبا شروع کرده است :

مهره مار

« گلنار روی هره آفتاب نشسته بود .سرمه دان و وسمه جوش و بسته ی سرخاب و سفیداب کنارش نهاده بود . آئینه ی مسی را که زنها در حمام به کار می بردند به دست گرفته بود و با خیال فارغ بزک می کرد .

تازه از کار و بار خانه فراغت یافته بود . پس از رفتن شوهر به در دکان ، سفره ی صبحانه را برچیده بود و قوری چای و سینی فنجان و نعلبکی را لب حوض برده ، آب کشیده بود .بعد اتاق را جارو کرده ، دو سه تکه ای هم رخت شسته بود و دیگر تا تنگ غروب ، تا ساعتی که شوهرش از بازار برمی گشت و حسب معمول نان و میوه ای ، حلوا ارده ، آجیل یا چیزی برای شب چره توی دستمال چهارخانه اش می آورد ، گلنار بیکار و در خانه تنها بود .

همین یک زن و مرد بودند . کس و کاری هم تو آن شهر نداشتند . خانه ی کوچکشان مثل آشیانه ی پرنده ها تنگ بود : دو تا اتاق روبه آفتاب با یک کف دست حیاط آجرفرش که گو شه اش پلٌه می خورد و پای شیر آب انبار می رفت .... »

/ 10 نظر / 7 بازدید
اثیره

راه دو بیش نیست: یا مزدور و ریزه‌خوار قدرت بودن، فراغت بى‌ثمرش را به زیبائى‌ها آراستن، حق را در پایش قربانی کردن؛ و یا در کنار مردم بودن، امید را در ایشان زنده نگه‌داشتن، دیدگانشان را به زیبائی و حق گشودن. زیرا که زیبائی نیرو است، و حق نیرو است، خاصه در زمینهٔ گستردهٔ زشتی و بیدادی که بر مردم مى‌رود. اما زیبائی و حق به اعتبار آدمى‌ست. پس آدمی و همهٔ آنچه نیاز زندگی اوست، شرط شکفتگی تن و جان اوست، در مرکز ادبیات جای دارد، هسته و مغز زندهٔ آن است.» م.ا. به آذین

اثیره

به آذین را با رمان هایش می شناسم زیباترین و انسانی ترین و ماندگارترین رمان های جهان به قلم او ترجمه شده است .می گویند در نوشتن صاحب سبک بوده . او پیر پر تحمل روزگار سیاه سیاسی بود . درجایی نوشته بود . "من شاید آزادی را بفهمم ولی جرئت آزادی را ندارم . "او عاشق صلح و آزادی بود . خواندن این نوشته باعث شد دردهای کهنه سر باز کند و ...این نوشته تان را دوست دارم. یادآوری از مرد بزرگ و عزیزی که قلبش برای مردم ،وطن می تپید .استاد ارجمند ، سپاس و تشکر فراوان .

نسیم

من از زندگيش چيزي نمي دانم اما ترجمه هايش شاهكارند

بهارهای پیاپی

درود بر استاد گرانقدر حسن انتخاب شما همیشه تحسین کردنی ست. با اینکه اطلاعاتم درمورد آقای به آذین آنطور که می خواهم نیست اما مدتی بود که فکر می کردم چیزی راجع به ایشان خواهید نوشت. ممنون که همیشه باعث می شوید بیشتر بدانم و بخوانم.

دردانه

سلام و درود استاد ارجمند از خواندن مطلب تان بی نهایت بهره بردم .....چه نیکو از مفاخر بزرگ یاد میکنید و گوهران ادیب را به نیکی نشان میدهید ....سپاس و درود چه نیکو حسی داد همین بخش کوچک از داستان ....

نسرین

سلام علیرضا خان منو شرمنده می کنین. باید یک بر نامه اساسی بریزم تا پست های خواندنی همچون پست های وبلاگ شما را از دست ندهم. من قبل از انقلاب زمان دانشجویی ام چند ماهی تو انتشارات نیل البته کتابفروشی کار می کردم . اولین بار به آذین را آنجا دیدم و خدا می داند چقدر خوشحال شدم. من با دن آرام و زمین نو آباد و صد البته ژان کریستفش سالهای جوانی ام را گذراندم.منم ژان کریستف را تو خوابگاه دو بار خواندم.

ملاحت شاه علیزاده

گفت می شاید که من در اشتیاق جان دهم اینجا بمیرم در فراق این روا باشد که من دربند سخت گه شما بر سبزه گاهی بر درخت خیلی شرمنده فرمودید نیاز به تمرکز دارم مدتی نیستم

رامين

من عاشق م.الف.به آذين هستم... نه فقط بخاطر قلمش... از دوران كودكي هميشه اسمش رو شنيدم و در جاهاي مختلف ديدم... اسمي هست كه احساس خوبي به من القا ميكنه... دوسش دارم...

http://khaneipedar.persianblog.ir/

برای من که دوران نوجوانیم را درتحولات انقلاب گذراندم به آذین یک خاطره خوب و کوتاه ولی عجیب به یاد ماندنی بود. خیلی به سرعت با آثار ایشان آشنا شدم و تا آمدم دستی به دامن چنین فرهیخته ای بیاویزم آثارشان شد کیمیای بی نشان . آنچه ایشان را درنظرم به یاد ماندنی نمود روان بودن قلم بود که با ساده ترین کلمات مفاهیم عمیق اجتماعی را بیان می کردن و این سبک نوشتن جوانان را به خود جذب و متفکریان را به تحسین وامیداشت. یادشان گرامی.