تاریخ شعر 2) : فصل شاعری...

 

 

فصل شاعری...

در چه فصلی از سال شاعر می شویم ؟. خوب ، حق با شما است : شاعر در تمام فصول سال شاعر است ؛ منتهی به نظر من میزان شعر گفتنش از این فصل به فصل دیگر و چه بسا از این ماه به ماه دیگر تفاوت می کند .

پیش از این ، در حوالی سال 1340 ، « سررسید نامه » هایی که اکنون وجود دارند و شب عید سال نو به فروش می رسند ، یا هدیه می شوند ، وجود نداشت . امٌا تقویم های نسبتا" بزرگ جیبی وجود داشت که برخی از آنها را هم بانک ملٌی ایران به مشتریانش هدیه می داد .

پدرم که در جریان عقب ماندگی های نسبتا" شدید درسی و غیر درسی من قرار گرفته بود یکی از این تقویم ها را به من داد و گفت کار هایی را که در هر روزی باید انجام بدهی از قبل در صفحه همان روز فهرست کن و آنچه را که انجام داده ای یا به هر حال اتفاق افتاده است را زیر صفحه یا در صفحه مقابل بیاور تا ببینی که با اینهمه وقت چرا به کارهایت نمی رسی و همیشه عقب میمانی . یکی از دبیران سابقم بنام آقا شیخ مهدی آقا شریعتمداری ، و یکی از دبیران لاحقم بنام محمد کیانی که در جریان قرار گرفتند توصیه کردند برنامه درس خواندن برای امتحانات خرداد را در آن بیاورم ... و این « ادبیٌات » نوشتاری سبب دو امر خیر شد :

-         خاطراتم را می نوشتم که برخی از نوشته های کنونی که می خوانید از آنها است ...

-         به برنامه نویسی و برنامه ریزی و... آنقدر علاقه مند شدم که در فرانسه در آن رشته نیز به تحصیل پرداختم ؛ حدود هفت – هشت هزار ساعت در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ایران به تدریس برنامه ریزی اقتصادی و غیر از آن پرداختم و تنها کتاب منتشر شده به نام « اصول برنامه ریزی » را به نام دوستتان که من باشم می بینید...

اواخر سال 1355 که خاطرات حدود ده سال قبلم را مرور می کردم متوجٌه شدم نیمی از اشعار خود را در اردیبهشت ، و هفته های قبل یا بعد از آن ، و به طور کلٌی در فصل بهار سروده ام . اغلب داستان هایم نیز نوشته شده در همان ایٌام بهاری اند . آیا همه ی اهل ادب در فصل بهار پرکارتر از سایر فصل ها می شوند ؟ . این یک اصلی است که ممکن است در مورد این یا آن شاعر و نویسنده متفاوت باشد ... که اگر مثلا" شاعری « فصل بر سر ذوق و شوق آمدن خود » را بیابد و چند و چونش را بسنجد به تواند به کمٌیت و کیفیٌت کار هایش بیفزاید ...  شاید هم برنامه ریزیی نسبی در کار خود داشته باشد ...

البتٌه عوامل دیگرهم بسیار مهمٌ اند ؛ مثلا" در تمام بهار سال 1356 که در اضطراب مداوم بودم ( و نهایتا" هم از ایران عزیزم فرار کردم ! ... ) حتی یک پاراگراف ادبی نداشته ام ... امٌا قبل از آن در بهار سال 1347 ، در بحبوحه امتحاناتم در رشته علوم اجتماعی شعری در وصف فالوده شهر زادگاهم یزد سروده ام که چندی پیش هم ( اصلاح شده ی ) آن را در جایی آورده ام :

    هوا بس ناجوانمردانه آلوده است

من این کنج قفس ، اندر هوس : یک ظرف پالوده !

و نه پالوده ای از نوع شیرازی که کاکویش به پیش آرد

مرا پالوده ای باید ز شهر یزد و با شهد شکر از نی .

مرا پالوده ای باید که با برف طزرجان سرد و یخ باشد

و تخم شربتی بر روی آن لرزان و گه رقصان

درون کاسه ای از کاشی میبد

به رنگ گج سفید و نقشهایش آبی آبی

زمرغ و گل ، گل و بلبل

بیا ای مرغ در تهران که بینی حال بدحالان :

هوا بس ناجوانمردانه آلوده است

فضا بس ناجوانمردانه آلوده است

قضا بس نا جوانمردانه آلوده است ....

/ 6 نظر / 6 بازدید
احمدی

سلام . ممنون از پیام زیبایتان! اما شاعر ! شاعر قاعدتا باید همیشه شاعر باشد، اما به نظرمن چون شعر نوعی شکفتن و تولد و رویش و زایش است ، قطعا بهار زیباترین فصل شعرگفتن است. من از زمستان و برف هم شعر گفته ام، اما بهار مرا دیوانه می کند . نمی توان بهار را دید و شعری نگفت . شاید کسانی که همیشه شاعرند ، همیشه بهارند! همیشه روحشان و قلبشان بهاریست.بهاری باشید. جالب است که درسرمای زیر11 درجه امروز صبح از بهار صحبت کنیم !

صلا

سلام پدرجان والا عرض کنم که ما از همون موقع که شامه دار شدیم، تو فصل بهار باید ماسک سبز می زدم. برای همین همه ی بهارانه هایم رو به ماسکم تقدیم می می کردم.

قطر ه های آبی

سلام جناب آیت اللهی باز هم عذر می خواهم به دلیل عقب افتادن از این پست شما. چه جالب بود کار پدرتان و اون تقویم که بعد شما برنامه ریزی هم آموختید. شعرتان بسیار خوب بود. فضا بس ناجوانمردانه آلوده بود و الان هم شده عین آن زمانها...

بهارهای پیاپی

درود بر استاد عزیز چیزی که می خواهم عرض کنم شاید علمی نباشد اما فکر می کنم اینکه هرشاعری در چه فصلی بیشتر و بهتر سروده بستگی به نگاهش به فصل ها هم دارد و ارتباطی که با فصلی خاص برقرار می کند. من شاعر نیستم اما چیزکی که می نویسم در فصل پاییز به اوج می رسد شاید چون پاییز را دوست تر دارم. راستی با این موافقم که فالوده ی یزد بهتر از فالوده ی شیراز است.

بهارهای پیاپی

بله من سال 78 برای اولین بار رفتم یزد. فالوده را دوست نداشتم اما به اصرار پدرم خوردم. دو سال پیش هم که باز رفته بودم یزد از فالوده بی نصییب نبودم. امیدوارم همیشه سلامت باشید از بهار تا زمستان.