آموزش نویسندگی ؛ انشاء : کوتاه نویسی

Winter forest

شعر گفتن ، داستان نوشتن ، و به طور کلٌی قلم داشتن ، ذاتی است ، فطری است ، غریزی است ؛ و فقط کسانی می توانند شعر بگویند و داستان بنویسند که ذوق و شوق و قریحه ، یا به اصطلاح « هنر » آن را داشته باشند . به عبارت دیگر ، هنر ، ذاتی است ؛ اکتسابی نیست ! .

این عقیده که نزد اکثر قریب به اتفاق مردم و تحصیلکردگان دهه های 1340 و 1350 وجود داشت سبب شده بود که مثلا" در مدرسه بگویند فلانی نقاشیش خوب نیست یا انشائش خوب است ... و احتمالا" هرگز فکر این را نمی کردند که اگر خوشنویسی و نقاشی فقط ذاتی است دیگر چرا کلاس خط و نقاشی ومی گذارند ؟ .

دقیقا" پاسخ همینجا است ؛ بیش از هر چیز و در ردیف « ورزش » به برنامه های درسی خط ٌ و نقاشی و موسیقی بی توجٌهی می شد و گاه معلمی را که باری به هرجهت و بدون تقریبا" هیچ استعداد خاصٌی استخدام شده بود ، و آنچنان که باید و شایدقادر به تدریس نبود به کلاس انشاء می فرستادند : ضعیف ترین معلم که اعتقادی هم به آموزش انشاء نداشت ؛ و آنگاه خود فلان دبیر دبیرستان را به تمسخر می گرفتند که مثلا" حتی از نگارش یک نامه ی تقاضای انتقال عاجز بوده است ! .

در سال تحصیلی 1342 – 1343 شانس من در این بود که آقای ابرقویی ، که از اصفهان به یزد آمده بود ، دبیر ادبیٌات ما شد . وی خود علاقه ای شدید به داستان نویسی داشت و هرگز آموزش و کوشش در این راه را منکر نمی گردید ؛ و در نتیجه سعی می کرد تا شیوه نگارش را به ما بیاموزد . سه درس اوٌلش را هیچگاه فراموش نمی کنم .

درس اوٌلش این بود که نوشته های بزرگان را بخوانید و تعدادی از اسامی نویسندگان ایرانی را به ما داد که از آنجمله بود : سیٌد محمد علی جمالزاده – سعید نفیسی – محمٌد حجازی – صادق هدایت – و...ما چون قدرت خرید کتابهای آنها را نداشتیم رو به خرید کتابهای کمک آموزشی یی بنام « انشاء و نویسندگی » و امثال آنها آوردیم که هریک نمونه هایی از نوشته های نویسندگان معاصر را در بر داشتند .

درس دومش درست بر خلاف دبیران قبلی ( چون آقای خ... که به ما می گفتند زبان نوشتاری با زبان گفتاری تفاوت دارد ) این بود که همانطور که حرف می زنید بنویسید .

درس سوٌمش این بود که و امٌا درست و حتی الامکان به زبان عمومی فارسی توصیف کنید .

درس چهارمش این بود که از جملات و عبارات بلند بپرهیزید و تا می توانید کوتاه بنویسید . در نتیجه در انشائی تحت عنوان « آرزو » که به صورت یک داستان کوتاه در اسفند 1342 نوشتم سعی کردم حتی الامکان کوتاه ترین عبارات را داشته باشم :

آرزو

چه زمستان تلخی ، چه سرمای کشنده ای ، چه شب تاری . غریو طوفان تن او را در میان جنگل به ستوه آورده گویی در پنجه هیولای مرگ می فشارد . قطرات کوچک باران چون نوک سوزنی چهره اش را خراش می دهد ، و این نهر خروشان هردم نهیبش زده وی را تهدید می کند . دیگر دست و پایی در اختیارش نیست و ای کاش این شکم هم به هم مالیده نمی شد .

جام نقره گون ماه بر اطلس نیلی آسمان می درخشد و...

/ 14 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

ز گهواره تا گور دانش بجوی روی پیشونیم نوشته شده.من حاضرم برای یادگیری.

قطره های آبی

سلام و تشکر از تبریک شما.متقابلا من هم این عید بزرگ را تهنیت می گویم. زمانی من روزهای مناسبتی را در پی نوشتی زیر مطالبم درج می کردم اما مدتیه اون قدر خسته و کسلم که دیگه نشده اقدامی کنم. در مورد مطلب شما منم موافقم که جمله ها کوتاه باشه و نویسنده باید و صد درصد مطالعه گسترده ای داشته باشه از کتابهای نویسندگان مختلف .من خودم شخصا به قول معروف به اندازه موهای سرم کتاب خوندم وشاید نیمی از نگارشم را مدیون این مطالعات و نیمی هم استعدادم بدونم بدرود

رامين

من هم مانند بقيه از تدريس با ارزشتان تقدير مي كنم... مخصوصا كه شما بسيار در اين زمينه دانش اندوخته ايد... اما با زبان الكنم چند كلامي مي نگارم... و هر يك از دوستان در رد كلامم نظري بدهد به گوش جان مي پذيرم... چون من هميشه مردود بوده ام و برايم احساس تازه اي نيست... «گاهي حرفهاي دل آدم را مي برد... آدم سونامي زده ميشود... دست خودش نيست... ديگر نه به كوتاهي فكر مي كند نه بلندي... و فقط اشكها را مي نويسد و مي نويسد... آنقدر مي نويسد تا تمام ميشود... و بر آنكه تمام شده ديگر نتوان خرده گرفت كه چرا كوتاه نوشتي يا بلند... فارسي نوشتي يا عربي... آنچه نگاشته است شايد تنها قرار است احساس رهگذري را نمناك كند...»

دردانه

سلام و هزاران درود بزرگوار فرهیخته..... درود بر شما ....من نیز از این نکات زیبای نگارشی که کاملا درست است بهره بردم ....خصوصا در مورد مطالعه آثار بزرگان و نوسندگان نامی ....من هم موافقم که نویسندگی علاوه بر ذات هنری مرهون تلاش و مطالعه و آموزش است . نوشته کوتاه آرزو ، با کمترین واژه ها ، القای یک گم گشتگی و تنهایی در شب سرد زمستان بود ...گنجاندن زیبایی حریر ماه در این تاریکی مانند القای نیرو بود ....درود و دست مریزاد استاد ارجمند

دردانه

عید قربان رو به شما تبریک عرض میکنم و امیدوارم دعاهایتان مقبول حق ...سپاس بابت تبریکی که داشتید .... و حرف آخرم اینکه ممنونم که در چند پست قبل پیشنهاد وقت گذاشتن برای نقد را داشتید سعی خواهم نمود هر از گاهی کتابی را خوانده و از نظرات ارزشمند شما بزرگواران در کنار نوشته خودم بهره بگیرم....مانا باشید و در پناه مهر الهی

می وانه

سلام. هر چهار بند عالی و کار بردی هستند.دستتون درد نکنه. ولی من عجب جرئتی دارم با اون شعرای در پیتی که گاهی وقتا میگم و شما میاین و میخونین.

صلا

سلام پدرجان این زبان عمومی فارسی تعریفش چیه؟ راستی پدرجان اگر اشتباه می کنم تصحیح کنید.فکر می کنم که بعد از دوران مشروطه بود که کم کم زبان گفتاری وارد ادبیات نوشتاری مردم شد.البته این روزها به حافظه م مطمئن نیستم! اما سئوالم اینه. شما با نویسنده های زیادی همکلام شدید. اونها همون چیزی که در کاسه ی سرشون میاد رو رو کاغذ پیاده می کنن یا اینکه برای پیاده شدن روی کاغذ باید ترجمه ای صورت بگیره؟

صلا

اما در مورد کاکا حسینم. خودش اینطوری معرفی می کنه خودش رو: من حسینم ، پناهیم . حودمو میبینم ، خودمو میشنوم ، خودمو فکر میکنم تا هستم جهان ارثیه ی بابامه سلاماش ، همه ی عشقاش ، همه ی درداش ، تنهاییاش ..... وقتیم نبودم ، مال شما . کودکی بود که به سرانگشت پا هرگز دستش به شاخه ی هیچ آرزویی نرسید.

مریم

عید قربان،عید سر بلند بیرون آمدن از امتحان عبودیت بر همگی مبارک مخصوصا شما استاد گرامی[گل]