شماره مخصوص آخر سال

شماره مخصوص آخرسال

« با با همین جوان تازه از گرد راه رسیده که شما می گوئید شب عید می تواند دو – سه صفحه را پرکند ؛ پولی هم که بابتش نمی خواهد ... » این ( نقل به مضمون ) صدای آقای طباطبائی ، رئیس سرویس شهرستانها ی روزنامه کیهان در اوایل آذر 1344 بود که به حمایت از من تازه از کرد راه رسیده به تهران صحبت می کرد و آخرش هم حرفش به جائی نرسید .

روزنامه کیهان ، که آنروزها پرتیراژترین روزنامه ایران بود ، و امثال فرامرزی و شاملو در آن مطلب می نوشتند ، قبلا" چند داستان و مقاله مرا که از یزد برایش فرستاده بودم چاپ کرذه بود ؛ و از تقاضای تلفنی من برای همکاری پاره وقت استقبال کرده بود تا مثلا" در نوشتن « داستانهای شب جمعه » به خسرو شاهانی که گاه به کارهای دیگر می پرداخت کمک کنم و گاهی به جایش قصٌه بنویسم ؛ و حالا که شکل و شمائل من را دیده بود به شدٌت جا خورده بود : شما آیت اللهی هستی ؟!!! شما که 18 – 19 سال بیشتر نداری !!! .

نمی خواستند با یک جوان به اصطلاح نو رسیده همکاری کنند و اورا ( که لابد هنوز دهنش بوی شیر می دهد ! ) در ردیف خود ببینند ؛ حتٌی برای صفحه پرکنی شب عید نوروز .

صفحه پر کنی به نوشته هایی می گفتند که کیفیٌت لازم را نداشتند ؛ امٌا روزنامه ها و مجلٌه ها می بایست در کنار آگهی های بازرگانی یی که چاپ می کردند نوشته ای هم داشته باشند ، که البته نویسنده و دست به قلم مثل امروز فتٌ و فراوان و تقریبا" بی شمار ... نبود ؛ ثانیا" هرکس سه – چهارماه سابقه و تجربه روزنامه نگاری پیدا می کرد ( و حاضر بود به هر کاری تن بدهد ) پول طلب می کرد ؛ و بنابر این چنین نوشته هایی را از افراد شهرت طلبی که پول نمی خواستند ، به خصوص جوانان دانشجو ، و باز ازبین آنها کسانی که  قصد کسب سابقه و تجربه و شهرت چه بسا برای روزنامه نگار شدن داشتند ؛ می گرفتند و شب عید که می خواستند شماره مخصوص  پرحجم خود را منتشر کنند در آن چاپ می کردند ؛ یا در شماره های بهمن و اسفندشان چاپ می کردند که نویسندگان حرفه ای شان فرصت کافی برای تهیٌه مطلب برای شماره مخصوص داشته باشند .

چاپچی مکمٌل صفحه پر کنی بود . همان کسانی که در کسب شهرت یا اثبات مطلب خود برای ضرورتی می کوشیدند فکر می کردند همین که نوشته خود را چاپ کنند آن را به عنوان سند جهانی به ثبت رسانده اند ! و انگار که دیگر قانون اساسی مملکت و خدشه ناپذیر شده باشد . بنابر این حاضر بودند آنچه را که چاپش را به نفع شخصی خود می دیدند مجٌانی برای چاپ به این نشریه یا آن روزنامه بدهند ؛ و البتٌه در این خصوص ، در همراهی با ناشر ،به لقب کنایه آمیز « چاپچی » هم مفتخر می شدند !

شب نوروز که می شد ، اوٌلا" عید بود ؛ ثانیا" و به خصوص ، میزان آگهی های سالانه بیشتر می شد که قاعدتا" می بایست معادل آنها نوشته ها هم بیشتر بشود ؛ و از آنجمله داستان کوتاه و شعر ، و... که برخی برای کسب تجربه و شهرت به روزنامه ها و مجلٌات می دادند ؛ و گاهی هم ناشران ، خودشان ، به صرفه می دیدند که بابت داستان کوتاه ، و نظیر آن ، پولی به نویسنده مشهور آن پرداخت کنند ؛ و به هیچ وجه به یاد نمی آورم که ناشری بابت شعری که از مشهور ترین شعرای کشور می گرفت کم ترین وجهی پرداخت کرده باشد ؛ حالا بگذریم از اینکه از برخی از شاعران به طریقی هدیه ای چیزی ، کاری هم می گرفتند تا شعرشان را چاپ کنند ! .

خدا رحمتش کند غلامحسین صالحیار ، سردبیر مشهور روزنامه اطلاعات در آن دوره ، را . یک بار که شعری را به روزنامه اطلاعات برده بودم که در یکی از نشریاتش به چاپ برسانم روزنامه نگاران رند موسسه اطلاعات یواش یواش مرا به اتاق وی رسانیدند که گویا شعر « بودار » بود و ... پس از اینکه گفت چاپ این شعر برایمان مقدور نیست با توجه به اینکه همان رندان به وی رسانده بودند که فلانی با روزنامه کیهان هم همکاری های مختصری داشته است و به این حرفه وارد است ؛ گفت : چرا نمی آیی با ما همکاری کنی ؟! نیرو کم داریم ... و گفتم که عاشق مطالعه و تحقیق هستم و متنفٌر از نگارش گزارش و خبر که بعد از چند ساعت سفره ی سبزی پاک کنی بانوان محترمه می شود ! ، لبخند تلخی زد و گفت : خوب ! حالا برو شعر بگو ، تا حالا دیدی که هیچ کس یک قران بابت شعر به یکی از همین شعرای مشهور بدهد ؟‌!!! حالا منافع جانبی هست ٌ امٌا . حتٌی بابت چاپ دفتر شعرت هم باید پول بدهی و درواقع یک چیزی هم رویش بگذاری ...معدودی هم بیشتر فروش نمی رود و دائما" باید بابت شعرهایت در آمد که کسب نمی کنی هیچ ، پول هم بدهی .

یعنی شب نوروز که می شد و روزنامه ها و مجلٌه ها آگهی بیشتری می گرفتند و خواننده های سنٌتی بیشتری هم داشتند و شماره مخصوص چاپ می کردند و خلاصه این که با این شماره مخصوص ها هم ادبیٌات رونقی می گرفت چندان چیزی به شعرا نمی رسید ؛ که الآن گویا کمکی وضع بهتر است ؟! پس دوستان نویسنده عیدتان مبارک باد ، شاعران عیدتان مبارک باد و ... عموما"

 

/ 10 نظر / 7 بازدید
مهدیه(هدیه)

سلام استاد[قلب][قلب] خیلی خیلی خوشحال میشم وقتی نوشته هاتون رو می خونم .[گل] استاد خدا نگهتون داره برامون . چقدر ارادت داریم بهتون... عیدو سال نوتون هم مبارک . خوشحال میشم با نگاهتون وبلاگم رو مزین و متبرک کنید[گل][گل]

باغبان

جمله" آخرش هم حرفش به جایی نرسید" از جلو چشمم در رفته بود استاد همه تعریفها رو خوندم که برسم به اینکه آخرش نوشتتون چاپ شد یا نه دیدم آخرش خبری نشد اومدم اینجا از آخرش بپرسم که جمله آخر خط سوم... اومدم پیشاپیش عیدو تبریک بگم. امیدوارم هوای دلتون همیشه بهاری باشه.التماس دعا برای لحظه تحویل سال.

مهدیه(هدیه)

استاد من وقتم رو صرف پیام های تبلیغاتی نمی کنم. و هیچ وقت بدون خوندن نوشته ی کسی نظری نمی ذارم. فقط خواستم بدونید که چطور برخورد کردید... ... در پناه حق ...

قطره های آبی

سلام جناب آیت اللهی همیشه خاطراتتان خواندنی و شیرین است. البته بی تعارف... هنوز هم شاعران و نویسندگان در وضع کاملا مساعدی نیستند و خود مطلعید. هنوز من مانده ام اگر کتاب شعرم چاپ شود و بشوم همان چاپچی که فرمودید نیمی لز آنها روی دستم نماند؟! بگذریم که بیشتر آمدم برای عرض تبریک. فردا عید است و آرزو می کنم سال نو برایتان همراه باشد با سلامتی و بهروزی و...هر چه که آرزو دارید. عیدتان مبارک

اثیره

سلام استاد بزرگوار وبلاگ نویسی من داستان جالبی است. اسباب معاشرت با عزیزان وبلاگ نویس شد و داشت اسباب درآمد هم ... پیشنهاد برای کار درماهنامه هنری و خانواده...صفحه سپیدی را در اختیارم گذاشتند و گفتند بنویس ! من هم ننوشتم.سه ماه پیش در وبلاگ متن کوتاهی نوشتم که کلاغ ها می گویند غارغار خبر از زمستان میدهند . دوستان نوشتند مثل نوشته های "عباس معروفی" و سمفونی مردگان است .راستش من فقط جواد معروفی رو می شناسم و سمفونی مردگان موتزارت . با پرس جو و چرخ زدن در گوگل عباس را هم را شناختم چند شب پیش" سهند" گفت بامرد ایرانی در کتابفروشی در برلین دوست است کتاب فروشی در برلین دارد ادرس وبلاگ اثیره رو بدهم؟ گفتم اسمش چیست ؟ گفت عباس معروفی ! خبر خوبی بود . خبر خوبی بود در پایان سال 90 نوشتن باعث میشه مرزها را عبور کنیم با دوستان زیادی اشنا بشویم ...یاد روزهای افتادم که در وبلاگ به جستجوی خودم آمدم و محک زدنم .... این ایام بر شما و خانواده محترم مبارک!

صلا

سلام پدرجان تولد عید شما مبارک من که خیلی چیزا یاد گرفتم از شما تو این سال من جمله از همین متن. صفحه پرکن را فقط شنیده بودم و چاپچی را نشنیده بودم. راستی پدرجان اینا به کیلویی نویسی هم ربط داره یا نه؟

http://khaneipedar.persianblog.ir/

سال نو به شما مبارک امیدوارم روزهای شاد و توام با سلامتی و موفقیت داشته باشید.[گل]

احمدی

سلام بر دوستان ! سلام بر بهاریان ! سلام بر عاشقان ! بهار در درون توست . بگذار قلبت شكوفه بزند و روحت سبز شود . بهار را باوركن ! بهار در رگ هاي تو جريان دارد . بهار در ني ني چشم هايت سوسو مي زند. بهار دركوچه باغ هاي ذهن من سرمي كشد. بهار در درون سينه ات خوابيده است. بهار را باوركن ! بهار را بيداركن ! بهار را صدا بزن ! بگذار قلبت شكوفه زند، روحت سبز شود و ذهنت از خواب زمستاني بيدار شود، بگذار از چشم هايت باران ببارد و از دست هايت رنگين كمان برويد عیدی خاصی برایتان دارم . خبر خوشی که مدتهابود به شما قول داده بودم ... چه شد؟ چه خبر ! خبر خوش بهار ! قاصدک ! قصه قاصدک ! خیال قاصدک ! درست حدس زده اید بالاخره " خیال قاصدک " را که دوسال پیش نوشته بودم چاپ شد…